Podwójny jubileusz w Koziegłowach

03 08 2015 Koziegłowy jubileusz 7

Podwójny jubileusz w Koziegłowach – w niedzielę swoje 85-lecie obchodziło Koło Gospodyń „Ziemianki” oraz Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Koziegłowy”. Z okazji podwójnego święta odbył się koncert galowy jubilatów oraz zaproszonych gości z Twardej, Choronia i… Słowacji. Podwójny jubileusz nie był jedynym koziegłowskim wydarzeniem z ostatnich dni – w sobotę odbyło się Drugie Święto Akordeonu.

Koło Gospodyń Wiejskich w Koziegłowach powstało w latach 20 XX wieku. W 1932 roku otrzymało sztandar wraz z aktem poświęcenia. Od samego początku gospodynie zrzeszone w Kole organizowały różne imprezy kulturalne, brały udział w skupie mleka, rozprowadzały nawozy i sadzonki wśród mieszkańców Koziegłów, uczyły szyć i szydełkować, sadziły drzewa i krzewy. Maja również swój udział w budowie koziegłowskiego domu kultury i szkoły. Obecnie ich działalność skupia się na promocji naszego rękodzieła wiórowego. Panie przy każdej okazji pokazują i uczą jak wykonywać kwiaty czy proste elementy dekoracyjne.

W 1974 roku dzięki ich staraniom powstaje zespół śpiewaczy a następnie Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Koziegłowy”. Aktywnie uczestniczyły przy biciu rekordu Guinnessa w 2006 r. szyjąc największy kapelusz świata.

Dużym wyróżnieniem dla Koła był udział w 2008 roku w Światowym Kongresie Rolników organizowanym w Warszawie przez Krajowy Związek Kółek i Organizacji Rolniczych.

Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Koziegłowy” jest zespołem wielopokoleniowym. W swojej historii koncertował już wielokrotnie na festiwalach poza granicami kraju. W tym roku został zaproszony  na wyjątkowy X Festiwal Folklorystyczny ,,Pokój na Bałkanach”, który w okresie od 25.05-29.05.2011r  odbył się w miejscowości Dupnitsa położonej w najwyższym górskim masywie Bułgarii (Riła).

Na festiwal zostały zaproszone zespoły folklorystyczne z Bułgarii, Macedonii, Serbii, Grecji, Słowacji i Polski. I to właśnie nasz kraj godnie reprezentował Gminny Zespół Pieśni i Tańca ,,Koziegłowy”. Podczas czterodniowego pobytu zaprezentował on folklor: śląski, żywiecki i cieszyński. Festiwal rozpoczął się korowodem w którym brały udział wszystkie zaproszone zespoły. Podczas przemarszu  rozbrzmiewała muzyka, taniec i śpiew a wieczorne koncerty gromadziły mieszkańców miasta. Po występach wszyscy wspólnie ruszali do tańca.

Zespół koncertował również w Kiustendil i Saparewa Bania. Wszędzie był bardzo miło przyjmowany, a polskie kolorowe stroje i żywe tańce ludowe wzbudzały ogromne zainteresowanie i wiele emocji nie tylko wśród licznie zgromadzonej publiczności ale i wśród zagranicznych uczestników festiwalu. Folklor ludowy zawiera bowiem w sobie wyjątkową szczerość i naturalność. Jest najlepszym przykładem, że to, co naprawdę dotyka i uwrażliwia człowieka, to melodia – prosta, wpadająca w ucho, a także tekst – banalny, ale prawdziwy. Pozwala wgłębić się w historie własnej kultury bądź kultury sąsiada oraz odkryć to, co często bywa zapomniane, a stanowi o naszej tożsamości i korzeniach. Zespół biorąc udział w festiwalu wywiązał się wspaniale z pokładanej w nim misji. Swoją postawą i zaprezentowanym repertuarem udowodnił, że folklor jest „ponad granicami” i pozostawia w sercach odbiorców niezapomniane wrażenie, a dumnie powiewająca polska flaga potęgowała to odczucie. Pobyt w Bułgarii był także okazją do spotkania się z zespołami ,,Gornopolska Pieśń” i ,,Balkania”. Zespoły te na zaproszenie Miejsko Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach w ubiegłym roku gościły w Polsce i brały udział w Festiwalu ,,Z daleka i bliska”.

Tekst: dk-kozieglowy.pl

 

03 08 2015 Koziegłowy jubileusz 1 03 08 2015 Koziegłowy jubileusz 2 03 08 2015 Koziegłowy jubileusz 3 03 08 2015 Koziegłowy jubileusz 4 03 08 2015 Koziegłowy jubileusz 5 03 08 2015 Koziegłowy jubileusz 6