Pogotowie w Kłomnicach i Woźnikach straci lekarzy?

Zmiana standardu zespołu pogotowia ratunkowego z formuły specjalistycznej na podstawową – czyli, krótko mówiąc, usunięcie lekarza z zespołu ratunkowego. Taka zmiana czeka m.in. gminę Kłomnice i Woźniki.

Zamierza ją przeprowadzić dyrektor Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie w związku z realizacją planu wojewody śląskiego. Z informacji o pozbawieniu opieki lekarza nie jest zadowolony Piotr Juszczyk, wójt Kłomnic.

Ja się dowiaduję o tym będąc gospodarzem w gminie od kolegów z powiatu. Mieszkańcy może różnie oceniają to pogotowie, ale myślę że ta obecność lekarza z prawdziwego zdarzenia daje większe poczucie bezpieczeństwo mieszkańcom i na tym nam zależy – mówi Piotr Juszczyk.

Jak jednak mówi Marian Nowak, dyrektor częstochowskiego pogotowia, nie stanowi to zagrożenia dla mieszkańców, a zespoły ratunkowe będą wyposażone w te same zestawy ratujące życie. Jedną z istotnych przyczyn zmian jest brak lekarzy:

Kłomnice i zespół ratownictwa medycznego w Kłomnicach to nie jest sprawa izolowana – ten plan jest powiązany z utworzeniem dodatkowego zespołu ratownictwa w Mykanowie, czyli w obszarze, w którym w tej chwili działa zespół kłomnicki działały by dwa zespoły. I tu co do tego planu wojewody wypowiedziałem się pozytywnie, dlatego wolę mieć dwa zespoły niż jeden – mówi Marian Nowak.

Ostateczna decyzja w sprawie zmian w strukturze kłomnickiej filii pogotowia ratunkowego ma zapaść do środy.