Polska jest jedna – spotkanie z Wiceministrem Obrony Narodowej w Myszkowie

W sobotę 21 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Myszkowie odbyło się spotkanie z Wiceministrem Obrony Narodowej, Wojciechem Skurkiewiczem. Wydarzenie wpisało się w cykl spotkań organizowanych pod hasłem „Polska jest jedna”.

Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania Wojciech Skurkiewicz odniósł się do prowadzonej przez Prawo i Sprawiedliwość kampanii pod ww. hasłem:

– Półmetek rządów jest czasem podsumowań i refleksji, ale z drugiej strony i wyzwań, które stoją przed nami. Projekt, który zarysował premier Mateusz Morawiecki, dotyczący wsparcia dla rodzin i przedsiębiorców, będzie kluczowym tematem spotkań z cyklu „Polska jest jedna”. W czasie weekendów my, politycy Prawa i Sprawiedliwości, odwiedzamy kilkadziesiąt miejscowości, ponieważ chcemy rozmawiać z Polakami na wszystkie tematy, również te trudne. Chcemy modernizować i zmieniać program „Dobrej zmiany” tak, aby wychodził on naprzeciw oczekiwaniom wszystkich Polaków.

Wojciech Skurkiewicz, zapytany o wyzwania, jakie stoją przed resortem, którego jest wiceministrem, odpowiedział:

– Tych wyzwań jest mnóstwo. Program modernizacji technicznej jest jednym z obszarów, który determinuje kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, ale bardzo ważna jest również realizacja programu „Wisła”. Niedawno podpisaliśmy umowę z Amerykanami na realizację pierwszej fazy tego projektu. Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych są przedstawiciele MON. Już rozpoczęły się negocjacje co do drugiej fazy tego programu i możliwych dostaw baterii rakiet Patriot po 2024 r. Staramy się działać w sposób bardzo spójny. Modernizujemy armię, ale chcemy jednocześnie zwiększać jej liczebność. Nie zapominamy też o wyzwaniach finansowych: zwiększenie wydatków na obronność do 2,5% PKB w 2030 r. jest jednym z obszarów, które również determinują nasze działania.

Wiceminister Obrony Narodowej krótko podsumował pierwsze dwa lata rządów Prawa i Sprawiedliwości oraz przedstawił kolejne postulaty, które mają być zrealizowane. Są to m.in.: wyprawka szkolna w kwocie 300 zł dla każdego dziecka aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności, przeznaczenie 5 mld zł na modernizację gminnych dróg, zmniejszenie podatku CIT do 9% dla małych przedsiębiorstw i 1000 zł emerytury dla matek, które urodziły przynajmniej czworo dzieci, a którym nie przysługują żadne świadczenia emerytalne.

– Stawiamy na rodzinę – kilkukrotnie podkreślał Wojciech Skurkiewicz.

– Nie jesteśmy idealni. Popełniamy błędy, ale naprawiamy je. Działamy dla dobra Rzeczypospolitej – zakończył swoje wystąpienie Skurkiewicz.

Następnie licznie zebrani słuchacze zadawali wiceministrowi pytania. Poruszono temat ulg dla przedsiębiorstw jednoosobowych, zasadność wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w małych miejscowościach oraz kwestię realizacji programu MON „Strzelnica w powiecie”.

MO