Seniorzy są grupą społeczną szczególnie zagrożoną w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jednym z problemów, z jakimi muszą się mierzyć, są trudności w zaopatrzeniu, zwłaszcza w żywność. Caritas apeluje o włączenie się do akcji „Kromka chleba dla sąsiada”, która pozwoli na objęcie pomocą żywnościową jak największej liczby potrzebujących. Organizacja kładzie szczególny nacisk na wsparcie osób w podeszłym wieku i zachęca do pomocy sąsiedzkiej.

Dyrektor Caritasu Archidiecezji Częstochowskiej ks. Marek Bator apeluje, aby w tych trudnych dniach nie zapomnieć o swoich starszych sąsiadach:

– Pozwolę sobie tutaj wrócić do audycji i rozmowy z ks. abp. Wacławem, w której bardzo mocno podkreślał misję osób sąsiadujących z osobami starszymi, seniorami. Jeżeli sami idziemy na zakupy, myślmy o tym, że mamy sąsiada i za nim pójdziemy dla siebie zrobić zakupy, zapytajmy się czy nasz sąsiad nie potrzebuję takiej pomocy w zorganizowaniu mu najbardziej potrzebnych produktów do tego, żeby zostać w domu, funkcjonować. Podczas tej kwarantanny domowej dla tych seniorów, bo tak trzeba powiedzieć, że to jest jasno określone, że muszą zostać, aby ratować swoje życie, żeby w tym wszystkim im pomóc. To jest zasada otwartych oczu i otwartego serca, że nie tylko ja, ale mamy być bardzo mocno połączeni w solidarności ze starszymi ludźmi. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej też to czyni, wyraża swoją gotowość. Wszyscy kierowcy w Caritasie są przygotowani do tego, że jeżeli będzie taka potrzeba we współpracy z odpowiednimi organami porządkującymi, czyli z kryzysowym sztabem, są przygotowani, aby wozić gotowe posiłki do domów ludziom starszym.

Jeżeli ktoś chcę pomóc seniorom zrobić zakupy należy pobrać plakat ze strony Caritas, uzupełnić swoimi danymi i powiesić informację na swojej klatce lub drzwiach, aby Senior wiedział, że może liczyć na pomoc. Można także wspomóc akcję przelewając pieniądze na konto bankowe z tytułem „PACZKA”. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej udostępniła także Archidiecezjalne Centrum Duchowości “ŚWIĘTA PUSZCZA” dla osób, które muszą odbyć 14-dniową kwarantannę.

– Zostało do nas skierowane zapytanie ze strony wojewody czy jesteśmy gotowi przyjąć kogoś, a szczególnie powracających z zagranicy na dwutygodniową kwarantannę. My taką gotowość wyraziliśmy. Jesteśmy gotowi. Rzeczywiście obywatele naszego kraju wracając do domu, najpierw muszą być skierowani na kwarantannę, więc potrzebne są i ośrodki, żeby przeprowadzić kwarantannę, chyba, że będzie się to działo w domu, widzę, że raczej idzie to w kierunku ośrodków. Pełna kontrola, ponieważ nie wszyscy traktują sprawy poważnie, jeżeli chodzi o kwarantannę domową. Jeżdżę codziennie do naszego Ośrodka w Olsztynie i widzę, ile osób tutaj jest. Ważne jest, aby nie zapominać o tym i zachowywać wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem.

Wszystkie informacje znajdują się na stronie Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Foto źródło: caritas.czest.pl/caritas.pl

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content