Quad zabija

Honda_Quad_in_light_green

W województwie śląskim w ciągu tygodnia doszło do dwóch wypadków z udziałem quadów. Oba zakończyły się śmiercią kierujących nimi osób.

13 października w Grzawie w powiecie pszczyńskim zginęła 17-latka, przygnieciona przez quad, którym przewoziła jeszcze dwie osoby. Natomiast 19 października w Jasienicy koło Bielska-Białej panowanie nad quadem straciła 25-letnia kobieta; również poniosła śmierć na miejscu.

Quady bardzo dobrze poruszają się w trudnym terenie, ale wymagają specjalnych umiejętności. O ich użyteczności świadczy fakt, że quady wykorzystywane są przez służby takie jak Straż Graniczna, GOPR, leśników czy policjantów. Dużą grupę użytkowników quadów stanowią jednak ci, którzy jazdę na nich traktują zalewdwie rekreacyjnie.

Technika jazdy czterokołowcem jest specyficzna i bardzo łatwo dochodzi do jego wywrócenia, a od tego już tylko krok do tragedii. Do prowadzenia czterokołowca wymagane jest prawo jazdy minimum kategorii B1, a czterokołowcami lekkimi (czyli o wadze do 350 kg, a prędkości maksymalnej konstrukcyjnie ograniczonej do 45 km na godz.) mogą kierować posiadacze prawa jazdy kategorii AM.

Czterokołowce są w chwili obecnej podrodzajem pojazdów o nazwie „samochodowy inny” i jeśli nie są fabrycznie wyposażone w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa, to zarówno osoba kierująca takim pojazdem, jak i osoba nim przewożona, są obowiązane używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.

Tagged with