Radomsko oddało hołd powstańcom styczniowym

aktual8205_1151 lat temu , w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. wybuchło w Królestwie Polskim powstanie styczniowe. Było ono największym polskim powstaniem narodowym, które spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się niestety klęską powstańców.

W ramach obchodów rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego władze miasta, reprezentowane przez zastępców prezydenta Wiolettę Pal i Marka Błasiaka oraz sekretarza Radosława Zatonia, złożyły kwiaty. W uroczystości uczestniczyli także Ojcowie Franciszkanie oraz dyrektor Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego nr 7 Aleksandra Gniłka.

Według historyków pierwsze działania zbroje w mieście rozpoczęły się w nocy z 23 na 24 stycznia i również zakończyły się niepowodzeniem. Wprawdzie mieszkańcy miasta zaangażowani w działania konspiracyjne byli świadomi planowanego ataku na Radomsko. Atak powstańców na miasto nastąpił nocą, w strugach deszczu, od strony Kamieńska. Niestety, przebywający w mieście oddział wojska rosyjskiego także już wiedział o zamiarach powstańców i przygotował zasadzkę.

źródło: UM Radomsko