Radomszczańskie obchody Święta Wojska Polskiego

We wtorek, 15 sierpnia, w Radomsku odbyły się uroczystości upamiętniające 97. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W tym dniu obchodzone jest także Narodowe Święto Wojska Polskiego.

Miejskie uroczystości rozpoczęły się pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego. O godz. 11:30 w Kolegiacie pw. Św. Lamberta odprawiona została Msza św. w intencji narodu polskiego. 15 sierpnia to również liturgiczne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mszy św. przewodniczył ks. prałat Jan Niezgoda.

– Gromadzimy się dzisiaj w świątyni, aby radować się z wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tradycja chrześcijańska sięgająca czasów apostolskich głosiła, że Maryja zmarła w otoczeniu apostołów. Kiedy otwarto jej grób, okazało się, że jest pusty. Wniebowzięcie Maryi było i jest dla naz niezwykle ważnym wydarzeniem. Z chwilą Jej wędrówki do nieba uzyskaliśmy potężną wspomożycielkę – mówił podczas homilii ks. Niezgoda.

Po nabożeństwie mieszkańcy Radomska przemaszerowali pod Pomnik – Grób Nieznanego Żołnierza. Tam złożono kwiaty i oddano cześć wojennym bohaterom. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz miasta i powiatu, poczty sztandarowe, organizacje kombatanckie, służby mundurowe, przedstawiciele partii i związków zawodowych, pracownicy szkół i instytucji, posłowie na sejm RP i harcerze.

– Spotkaliśmy się tutaj pod Pomnikiem – Grobem Nieznanego Żołnierza, aby uczcić pamięć tych, którzy przelewali krew, aby złożyć hołd żołnierzom Wojska Polskiego, tym którzy w przeszłości walczyli o naszą wolność i tym, którzy stoją dziś na straży naszego bezpieczeństwa. To wyjątkowe i bardzo ważne święto w polskiej tradycji, dlatego serdecznie dziękuję wszystkim za udział w dzisiejszej uroczystości – mówił do mieszkańców prezydent Jarosław Ferenc.

Na zakończenie orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Kamieńska odegrała wiązankę pieśni patriotycznych i żołnierskich. Ceremonia złożenia kwiatów miała również miejsce pod tablicą pamięci uczniów Gimnazjum im. St. Niemca w Radomsku, którzy zginęli podczas wojny w 1920 roku.

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content