Rajd przygodowy na orientację – Silesia Race 2018 w Łazach

Ponad 350 zawodników zapisało się na listach startowych Silesia Race 2018. W tym roku gospodarzem imprezy jest gmina Łazy. Zawodnicy na urozmaiconych trasach Jury Krakowsko-Częstochowskiej będą konkurować 22-23 września. Zawody w Łazach organizowane są w ramach tzw. rajdów przygodowych (ang. adventure racing; AR) i wpisane do kalendarza Pucharu Polski. Rajdy przygodowe to zawody na orientację składające się z biegu/chodu, ścigania na rowerze, kajaków, wspinaczki, tzw. tyrolki oraz innych zadań na trasie przygotowanych przez organizatora.

Rajd w Łazach zaliczany jest to najważniejszych tego typu imprez w kraju. Trasa liczącą ponad 200 km zachęciła do startu zawodników z całej Polski. Na starcie pojawią się zawodnicy m.in. z Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Szczecina, Gdańska. Na liście zgłoszeń mamy także zawodników prawdopodobnie z Ukrainy oraz jednego rodaka z Australii, dokładnie z Melbourne, przebywającego akurat w Polsce – zdradza układający trasę Marcin Franke z Silesia Race, a Łazy wybraliśmy nieprzypadkowo, ze względu na urozmaicony teren, zbiornik wodny, Park Wodny Jura i oczywiście przychylność samorządu, który wspiera Silesia Race, organizując noclegi dla zawodników i relaks po zawodach w parku wodnym – dodaje Franke.

Zawodnicy wyruszający na trasę otrzymają tylko mapę. O nocleg, prowiant, dosłownie o wszystko, muszą zadbać sami. Nie mogą przekroczyć limitów czasowych, a na mecie powinni pojawić się jak najwcześniej. Oprócz doświadczonych zawodników w Łazach pojawią się także dzieci. Zapisanych zostało ponad 50 młodych zawodników. Najmłodszy z nich ma ponad 4 lata – informuje Marcin Franke.

Zawodnicy startują indywidualnie lub zespołowo, m.in. w parach, czwórkach, rodzinach. Trasa zawodów wyznaczona jest za pomocą punktów kontrolnych, które zawodnicy odnajdują na mapie dostarczonej przez organizatora oraz swoich umiejętności poruszania się w nieznanym terenie, posługiwania się kompasem lub nawigacją GPS.

Silesia Race 2018 w Łazach organizowany będzie na trasach o różnej trudności i długości. Najkrótsza trasa nazwana turystyczno-rekreacyjną przeznaczona jest m.in. dla całych rodzin. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkoły podstawowej mogą jechać na rowerze. Gimnazjaliści i dorośli przemierzają trasę pieszo. Prognozowana długość rajdu to 10-15 km. Na trasie zespoły będą miały do wykonania zadania specjalne: sprawnościowe i logiczne. Zawodnicy mogą na tej trasie korzystać z GPS. Kolejne propozycje to trasy piesze: 25- i 50-kilometrowe, bez używania GPS. Dłuższa z tych tras będzie zaliczana do Pucharu Polski w Maratonach na Orientację. Kolejne propozycje to trasy rowerowe: 50- i 130-kilometrowa.

Oddzielną kategorią są Rajdy Przygodowe w kategoriach Open i Profi. Tutaj dla zawodników startujących w parach przygotowano trasy 70-, 150- i 200-kilometrowe. Zawodnicy na trasie będą biegać, korzystać z rowerów, kajaków, dodatkowo wykonywać będą zadania specjalne. Te zawody organizowane są w ramach Pucharu Polski. Najlepsi zawodnicy otrzymają nagrody. Wśród wszystkich startujących rozlosowany zostanie także świąteczny wyjazd do jednej ze stolic Europy Środkowej: Wiednia, Pragi lub Budapesztu.

Organizatorami Silesia Race w Łazach są Urząd Miejski w Łazach, Park Wodny Jura w Łazach oraz Silesia Adventure Sport.

Więcej o zawodach m.in. na stronie http://silesiarace.pl

Wstępny harmonogram imprezy

21 września 2018r – piątek

19.00 – otwarcie biura zawodów

22.00 – odprawa trasy PROFI rajdu przygodowego

00.00 – start trasy PROFI rajdu przygodowego

22 września 2018r – sobota

7.00 – otwarcie biura zawodów

8.45 – odprawa techniczna tras: pieszej 50 km i rowerowej 130 km

9.00 – start tras: pieszej 50 km i rowerowej 130 km

9.05 – odprawa techniczna trasy rajdu przygodowego OPEN

9.30 – start trasy rajdu przygodowego OPEN

10.30 – odprawa techniczna trasy turystyczno-rekreacyjnej 15 km

10.45 – odprawa techniczna tras: pieszej 25 km i rowerowej 50 km

11.00 – start tras: turystyczno-rekreacyjnej 15 km, pieszej 25 km i rowerowej 50 km

17.00 – limit czasu trasy turystyczno-rekreacyjnej i pieszej 25 km

18.00 – limit czasu trasy rowerowej 50 km

21.00 – limit czasu trasy pieszej 50 km

21.30 – limit czasu trasy rajdu przygodowego OPEN

00.00 – limit czasu trasy rowerowej 130 km

23 września 2018r – niedziela

03.00 – limit czasu trasy rajdu przygodowego PROFI

do 10.00 – opuszczenie bazy zawodów

źródło: materiały organizatora

foto: Silesia Race