Relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej wprowadzone do radomszczańskiego szpitala

Powoli zmierzają ku końcowi tegoroczne Radomszczańskie Dni Rodziny, a wprowadzenie relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej do kaplicy Szpitala Powiatowego w Radomsku było ich punktem kulminacyjnym.

Jednak uroczystość, w której wziął udział m.in. abp Wacław Depo, rozpoczęła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie tradycyjnie zorganizowano „Czytanie radomszczan.”. W tym roku pochylono się nad tekstem Listu do Rodzin św. Jana Pawła II.

– Cieszymy się bardzo, że to wszystko w nawiązaniu do 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, a także 25. rocznicy powstania Listu do Rodzin – mówił organizator Dni Rodziny Tadeusz Olczyk. – Wierzę, że ten list uczyni tą grupę radomszczan taką wspólnotą zjednoczoną przy Janie Pawle II, tak jak to było 40 lat temu.

Wśród czytających fragmenty listu byli m.in. samorządowcy i lokalni działacze. Wśród nich prezydent Radomska Jarosław Ferenc.

– Czułem się zaszczycony, że mogłem odczytać fragment tego listu – mówił. – Myślę, że Dni Rodziny to, to czym możemy się pochwalić, bo niewiele miast ma wydarzenia poświęcone rodzinie na taką skalę.

Tym bardziej, że Radomszczańskie Dni Rodziny są organizowane cyklicznie i nieprzerwanie od 2000 roku.

– Jest to taki szczególny czas, gdzie są różne inicjatywy i spotkania, pokazujące jak ważna jest rodzina i jak o tę rodzinę dbać – zachęcał do udziału w kolejnych wydarzeniach dziekan regionu radomszczańskiego ks. Antoni Arkit.

Druga część środowych uroczystości miała miejsce w szpitalnej kaplicy radomszczańskiej lecznicy, gdzie odprawił Mszę św. i wygłosił homilię metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Wszystko za sprawą pielęgniarki bł. Hanny Chrzanowskiej, której relikwie wprowadzono do kaplicy. Zdaniem abpa Wacława Depo jej przykład to doskonały dowód na to, że każdy z nas może zostać świętym.

– To jest pokazanie, że święci są między nami, że święci wołają o naszą świętość, że nie jest to jakaś kasta nadzwyczajnych ludzi – zaznaczał.

Radomszczańskie Dni Rodziny potrwają do najbliższej niedzieli. Na ich zakończenie uroczystą Mszę św. w Kościele św. Jadwigi Królowej odprawi ks. bp Andrzej Przybylski. Wcześniej ulicami Radomska przejdzie procesja z relikwiami św. Jadwigi Królowej.

MD