Środowiskowy Festyn Rodzinny w Jaskrowie

Wakacje to dobry czas na wypoczynek i zabawę. Z tego założenia wyszli mieszkańcy podczęstochowskiego Jaskrowa i w sobotę 30 czerwca zorganizowali Środowiskowy Festyn Rodzinny. Głównymi organizatorami wydarzenia były Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaskrowie, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Sołectwo Jaskrów. Plac szkolny, który był głównym miejscem lokalizacji atrakcji festynowych, zapełnił się mieszkańcami Jaskrowa oraz gośćmi z sąsiednich miejscowości. Zadowolenia z frekwencji nie krył dyrektor szkoły, Robert Knysak:
– Już we wrześniu na wspólnym zebraniu ustaliliśmy z Rada Sołecką, z radnymi gminnymi, z lokalną OSP, a także z Kołem Gospodyń Wiejskich, że zrobimy taki wspólny festyn środowiskowy. Ze względu na zajęte terminy wypadło to na tydzień po zakończeniu roku szkolnego, ale to jest jeszcze taki czas, że szkoła nie wyhamowała, społeczność jest na miejscu, otwarta i gotowa do pracy, więc wspólnie podjęliśmy ten trud. Przy zaangażowaniu wielu osób udało się zrobić fajną imprezę. Dopisała nam nie tylko frekwencja, ale i pogoda, dlatego bawi się z nami większość mieszkańców.
Uczestnicy festynu nie mogli narzekać na nudę. Były występy dzieci i młodzieży z jaskrowskiej szkoły, dmuchańce, karuzela, loteria fantowa z cennymi nagrodami, malowanie twarzy i zaplatanie kolorowych warkoczy. Zagrała również Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Rędzin. Było też coś dla ciała, czyli ciasta, napoje i grillowe smakołyki. Nie zabrakło również emocji sportowych. Na szkolnym boisku rozegrany został mecz piłki nożnej ojcowie kontra synowie. Gościem honorowym spotkania był wójt Gminy Mstów, Tomasz Gęsiarz:
– Bardzo się cieszę, że również rodzice zaangażowali się w organizację tej imprezy. Bardzo nam zależy, żeby takie festyny, pikniki rodzinne integrowały wszystkie instytucje, które są w danej miejscowości. Jeżeli wszystkie te elementy dobrze współgrają, to w tym momencie mamy świetną imprezę. Ja mam bardzo miłe wspomnienia z tego boiska, bo jako dziecko bardzo chętnie tu przyjeżdżałem i grałem. Natomiast w dzisiejszym meczu młodzież postawiła nam bardzo wysokie wymagania. Udało nam się wygrać, ale nie było łatwo.
Atrakcją wydarzenia była symulowana akcja ewakuacji szkoły przez strażaków. W trakcie festynu dokonano również symbolicznego otwarcia nowego budynku garażowego przy remizie OSP w Jaskrowie, a także wręczono przedstawicielom jednostek OSP z terenu Gminy Mstów sprzęt ratowniczy zakupiony z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Wręczenia potrzebnego strażakom wyposażenia dokonała poseł na Sejm RP, Lidia Burzyńska:
– Jestem pod wielkim wrażeniem, że społeczność Jaskrowa potrafi się tak pięknie łączyć. Łączyć różne działające tutaj środowiska. We wspólnocie jest siła. Szczególne podziękowania kieruję do strażaków, bo strażacy służą nam z bardzo wielkim oddaniem za przysłowiowe „Bóg zapłać”. Czuwają dzień i noc, żebyśmy my mogli być spokojni. Dzisiejsze wręczenie im tego sprzętu zakupionego z Funduszu Solidarności jest dowodem, że państwo widzi, że jest potencjał olbrzymi w różnych aspektach służby strażaków.
Jak podkreślają organizatorzy, festyn udało się przygotować dzięki bezinteresownej pomocy mieszkańców miejscowości, harcerzy z Próbnej Jaskrowskiej Drużyny Harcerskiej „Żywioły”, Rady Rodziców działającej przy szkole a także wsparciu sponsorów. Sukces organizacyjny festynu pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości takie imprezy wpiszą się na stałe w kalendarz wydarzeń organizowanych w Jaskrowie.

ZD