Statystyki KRUS za 2015 r. dla województwa i regionu

DSC_3230

Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie podsumował swoje działania za miniony rok dla Częstochowy oraz dwunastu podległych Placówek Terenowych.

Przez cały 2015 rok prowadzone były działania prewencyjne. Doszło w tym czasie do 469 zgłoszonych wypadków przy pracy rolniczej. – 188 wypadków to wypadki ściśle z terenu działania Oddziału w Częstochowie oraz placówek podległych w Kłobucku, Koniecpolu, Lublińcu oraz Myszkowie. Jeżeli chodzi o przyczyny wypadków, jest ich bardzo dużo. […] Podstawowe grupy wypadków to w przeważającej liczbie: upadki osób, 50 proc. wszystkich zdarzeń; pochwycenia przez części ruchome maszyn i urządzeń, było ok. 11 proc. tych zdarzeń; trzecią największą grupą, którą odnotowujemy, są wypadki podczas obsługi zwierząt inwentarskich – mówi Tomasz Grzyb z częstochowskiego Oddziału Regionalnego KRUS.

W 2015 r. doszło do 7 wypadków śmiertelnych: 2 na terenie pow. lublinieckiego, 1 w pow. myszkowskim, 1 na terenie placówki terenowej w Koniecpolu, 2 na terenie placówki w Katowicach oraz 1 w pow. cieszyńskim.

Działania informacyjne na temat bezpiecznej pracy prowadzone są zarówno formie prewencji, jak i poprzez informowanie osób ulegających wypadkom oraz ich rodzin. – Przede wszystkim są to szkolenia na temat BHP w gospodarstwie rolnym. Są to różnego rodzaju konkursy wiedzy. Tak samo organizujemy stoiska informacyjne, podczas których informujemy, wydajemy broszury tematyczne, zapoznajemy rolników z tematyką bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym – mówi Tomasz Grzyb.

Powiązane: https://czestochowskie24.pl/region/bezpieczne-gospodarstwo-rolne/

KRUS w Częstochowie odnotowuje systematyczny spadek zgłaszanych wypadków. Pięć lat temu, w 2010 r., było ich w województwie śląskim ponad 600.

KRUS prowadzi m.in. działalność prewencyjną, rehabilitację leczniczą, wypłaca zasiłki i świadczenia. Kasa składa się z 16 Oddziałów Regionalnych oraz 256 Placówek Terenowych. Według stanu na 31 grudnia 2014 r. ubezpieczeniu społecznemu rolników podlegało 1 432 725 osób, a 1 199 600 osób to świadczeniobiorcy.

Krzysztof Rygalik

Skip to content