Sztuka i wino na Jurajskim Festiwalu w Olsztynie

IV Jurajski Festiwal Sztuki i Wina w Olsztynie to dwudniowe wydarzenie towarzyszące innej imprezie, a mianowicie III Jurajskim Zawodom Balonowym. W weekend, 20 i 21 lipca na olsztyńskim rynku zaprezentowali się wystawcy z regionalnymi winami oraz serami.

W sobotę na najczęściej zadawane pytania o winie odpowiadał Michał Bardel promujący książkę „Korek czy zakrętka”. Festiwal zakończył niedzielny koncert zespołu Czesław Śpiewa. Z roku na rok obchody cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

– W tamtym roku mięliśmy około 20 winnic, w tym roku jest ich 30 i nadal pojawiają się nowe. Winnice pochodzą z Małopolski, ze Śląska, z Podkarpacia i są to rodzinne, małe firmy. Oprócz tego znajduje się kilka stoisk dystrybutorów wina, nie mniej staramy się, aby były one jakościowe i dobre. W sobotę mieliśmy tu bardzo dużo osób, zarówno goście, jak i winnice są zadowoleni. Przy stoiskach można było dokonać degustacji oraz zakupów. W tym roku zdecydowanie nie zmieściliśmy się na terenie rynku i weszliśmy w jedną z uliczek prowadzących w kierunku zamku. Jest to dobry wyznacznik świadczący o tym, że impreza cieszy się coraz większą popularnością – przyznał Tomasz Kucharski, wójt gminy Olsztyn.

Wśród wystawców wina znajdowało się także stoisko Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie. Festiwal to doskonała okazja do promowania regionalnego folkloru.

– Zajmujemy się głównie wystawcami sztuki ludowej oraz rękodziełem. Ponadto zajmujemy się promocją folkloru jurajskiego i góralskiego. Zapraszamy zespoły z różnych zakątków Polski. Wszystko dzieje się wokół wina, serów i innych dobrych smaków. Potrawy są na wysokim poziomie i smakują doskonale. Dbamy o to, aby wystawcy mieli odpowiednie warunki i wszystko było świeże, schłodzone oraz podawane w odpowiedniej jakości – mówiła Monika Kosielak, specjalistka ds. marketingu i promocji.

ROK Częstochowa był także autorem licznych warsztatów oraz wystaw fotograficznych towarzyszących jurajskiemu festiwalowi.

– Całości towarzyszyły warsztaty malowania żywej rzeźby, stanowiące nowość w rej imprezie. Ponadto zawsze towarzyszy nam wystawa fotograficzna, która w tym roku była zatytułowana „W jurajskim obiektywie”. Zawsze organizowane są też warsztaty plastyczne dla dzieci – dodała Monika Kosielak.

W programie poza degustacją i kosztowaniem swojskich przysmaków znalazły się liczne występy zespołów folklorystycznych oraz koncertów. Zagrały i zaśpiewały takie zespoły jak: Forsal, Need For Strings oraz wspomniany już Czesław Śpiewa. Były także pokazy flamenco Studia Tańca Hola oraz popisy kulinarne Dominiki Friedrich, blogerki kulinarnej na co dzień mieszkającej na południu Włoch.

BNO