Targi Lotnictwa Lekkiego w Rudnikach

9-para1

Pierwszy dzień największych w Polsce Targów Lotnictwa Lekkiego za nami. Odliczyli się wszyscy wystawcy, w tym goście z Litwy, Niemiec i Słowacji. Tradycyjnie już na ParaRudnikach, odbywających się na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego, można obejrzeć najnowszy sprzęt moto- i paralotniowy. W tym roku są także latawce, odzież lotnicza, kamery do sportów ekstremalnych oraz różnego rodzaju urządzenia i nowinki elektroniczne wykorzystywane w lotnictwie. Sprzęt oczywiście można sprawdzić w powietrzu, bo idea Targów to „Przymierzyć, przetestować i potargować się o cenę”. Silną grupę w tym roku stanowią wiatrakowce – kilka firm postanowiło pokazać te pojazdy oraz zaprezentować ich możliwości. Dużym zainteresowaniem cieszył się trening akrobacji wiatrakowca. Trzeba przyznać, że widzowie z zapartym tchem śledzili to, co pilot wyprawiał w powietrzu.
Podczas uroczystego otwarcia targów uczczono pamięć Rafała Łuckosia, paralotniarza, który zginął tragicznie 31 stycznia 2014 w Valle de Bravo w Meksyku, podczas treningu przed zawodami Pucharu Świata. Rafał był niezwykle utalentowanym pilotem i sportowcem. Wieloletnim członkiem paralotniowej kadry narodowej, reprezentantem Polski i medalistą wielu międzynarodowych zawodów sportowych. Organizatorzy Targów przekazali rodzinie Rafała Łuckosia Złoty Krzyż Zasługi, który paralotniarzowi pośmiertnie przyznał prezydent Polski, Bronisław Komorowski.
W sobotę rano zbyt silny wiatr nie pozwolił rozegrać zawodów Polskiej Ligi Motoparalotniowej i Paralotniowych – zawodów na celność lądowania. Kłopoty były także z zaplanowanym na wczesne popołudnie biciem rekordu w równoczesnym stawianiu paralotni nad głową. Dotychczasowy rekord to 163 skrzydła, ustanowiono go jesienią ubiegłego roku także na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego. Tym razem chętnych paralotniarzy do pobicia rekordu było prawie 300. Ale zbyt silny wiatr uniemożliwił tę próbę. Kolejne podejście zaplanowano na niedzielę (31 maja) w samo południe. Wieczorem pogoda poprawiła się i rywalizację rozpoczęli zawodnicy startujący w Polskiej Lidze Motoparalotniowej. Odbyły się także Paralotniowe Zawody na Celność Lądowania. Tradycyjnie przy okazji ParaRudnik odbył się także konkurs filmowy Fly to Live i konkurs fotograficzny.

Źródło: aeroklub.czest.pl