Technikum ma swojego patrona

Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich przy ul. Okrzei od dzisiaj ma swojego patrona – św. Józefa. Nadanie imienia szkole odbyło się w kościele św. Józefa. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., której przewodniczył abp. Wacław Depo.

Św. Józef jest nie tylko mocnym patronem Adwentu, jako wzór zawierzenia Panu Bogu, jako ojca jako męża, jako opiekuna Zbawiciela naszego, ale on mówi sobą, on nie mówi słowami tylko sobą czyli swoją postawą. Dlatego coś podobnego jest zadane nam w szkole czy we wspólnotach żebyśmy świadczyli sobą kim jesteśmy poprzez zawierzenie Panu Bogu, a nie tyle poprzez słowa, deklaracje, które są czasami puste. – mówił abp. Wacław Depo

-Do ubiegłego roku kiedy funkcjonowało gimnazjum miało imię św. Józefa, znajdujemy się na terenie Sanktuarium św. Józefa, czcimy św. Józefa i nie może być inaczej, by teraz nie było patrona św. Józefa. Dlatego też taki wybór padł. – wyjaśnia Janina Grewenda, dyrektor Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich:

Nadanie imienia to zawsze ważna uroczystość dla każdej szkoły. Nie tylko dla nauczycieli, ale i dla uczniów. Św. Józef wytycza nową drogę i roztacza swoją opiekę nad całą wspólnotą szkolną.

– To jest zawsze wydarzenie przełomowe, dlatego, że powoduje refleksje nad celem działania szkoły i refleksje nad sposobem realizacji jej rozwoju w przyszłości. – mówi Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Szkół Katolickich.

O św. Józefie wiadomo tylko tyle, ile przekazały Ewangelie. Poświęcają mu mu łącznie 26 wersów, a jego imię wymieniają 14 razy. Św. Józef pochodził z rodu króla Dawida. Nie posiadał żadnego majątku. Na życie zarabiał stolarstwem i pracą jako cieśla.

Młodzież ucząca się się w Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, będzie mogła uczyć się od niego posłuszeństwa wiary oraz świadczenia swoim życiem o Panu Bogu.