Trzy interwencje w kilkanaście minut. „Wodniacy” ponownie w akcji

W poniedziałek, 29 lipca policyjni „wodniacy” patrolowali zbiornik wodny w Poraju przed rozpoczynającą się burzą. Mundurowi w zaledwie kilkanaście minut uratowali trzy załogi pływające rowerami wodnymi, którym silne podmuchy wiatru uniemożliwiały dotarcie do brzegu. Pomoc przyszła w samą porę.

Policjanci z Myszkowa pełnili służbę w sezonowej komórce wodnej w Poraju. Podczas patrolu zbiornika wodnego około godziny 17.30 z uwagi na pogarszające się warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, wzbierające fale i zbliżająca się burza, podjęli patrol w trosce o bezpieczne spłynięcie jednostek do swoich pomostów. W czasie patrolu zauważyli trzy załogi pływające rowerami wodnymi, które wołały o pomoc. Mundurowi od razu podjęli akcję ratunkową wobec sześcioosobowej rodziny pływającej rowerem, która nie była w stanie ukierunkować roweru wodnego na tor prowadzący do miejsca cumowania. Policjanci bezpiecznie odholowali załogę i od razu podjęli kolejną akcję ratunkową wobec drugiej rodziny pływającej rowerem. Z uwagi na duże fale sternik nie potrafił dopłynąć nawet do najbliższego brzegu. Pięcioosobowa rodzina została bezpiecznie odholowana do ośrodka, z którego wypłynęła.

Gdy już nadeszła burza i zerwał się silny wiatr, fale wzmagały coraz bardziej, a na wodzie pozostał jeszcze jeden rower, w którym znajdował się mężczyzna. Zdezorientowany i zrezygnowany oczekiwał tylko na pomoc. Mundurowi także jemu pomogli bezpiecznie dotrzeć na ląd. Dzięki skutecznej i zdecydowanej akcji policjantów wszyscy cali i zdrowi mogli bezpiecznie zakończyć wypoczynek nad wodą. Nikt nie potrzebował pomocy medycznej.

Pamiętajmy o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą!

Sezon letni w pełni. Towarzyszące nam upały zachęcają do wypoczynku nad wodą. Jednak ostatnie prognozy pogody wskazują na chwilowe załamania aury. Pamiętajmy, że woda to bardzo niebezpieczny żywioł, a w kontakcie z nią należy zachować zdrowy rozsądek. Nigdy nie łączmy wypoczynku nad wodą ze spożywaniem alkoholu. To groźna mieszanka, która często prowadzi do utonięć. Korzystając ze sprzętu pływającego, zakładajmy kamizelki ratunkowe. Do kąpieli wybierajmy miejsca, w których nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik. Przestrzegamy przed kąpielą na tzw. „dzikich kąpieliskach”. W takich miejscach nie mamy pewności co do jakości wody oraz tego, jak kształtuje się dno pod lustrem wody.

źródło: KPP Myszków