V Festiwal Miłośników Koni i Muzyki ruszył „Z kopyta”

Takiego festiwalu nie było w Gniazdowie co najmniej od roku. W weekend, 17 i 18 sierpnia blisko 500 osób przybyło na piątą odsłonę festiwalu Miłośników Koni i Muzyki „Z kopyta”, organizowanego przez gminę i miasto Koziegłowy. Podczas dwudniowego festynu na obecnych gości czekało mnóstwo atrakcji, których nie sposób zliczyć.

Nie brakowało pokazów umiejętności jeździeckich konno, wystawy klasyków polskiej i amerykańskiej motoryzacji oraz regionalnej kuchni. Pierwszy dzień imprezy zainaugurowało otwarcie zawodów Polskiej Ligii Western i Rodeo oraz zawody Off Road o Puchar burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy, Jacka Ślęczki.

– Początek był bardzo prozaiczny. Kilku pasjonatów i miłośników koni zwróciło się do mnie, abyśmy wspólnie z gminą Koziegłowy zbudowali tor do turystycznej jazdy konno. Udało nam się zdobyć środki zewnętrzne, dzięki czemu zbudowaliśmy 140 km konnego szlaku. Oznakowaliśmy go i wykonaliśmy na jego długości punkty postojowe. Na tej bazie powstał także tor do nauki turystycznej jazdy konno, który chcielibyśmy pokazać szerszej publiczności. Stąd pomysł na wieloformatowy festiwal, gdzie poza zajęciami konnymi, mamy również wiele imprez towarzyszących, kulinarnych, artystycznych, sportowych oraz atrakcji dla dzieci – mówił pomysłodawca imprezy, burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy.

Z kolei dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach zdradziła szczegóły tego, co czekało na wszystkich przybyłych w te dni do Gniazdowa.

– Staraliśmy się budować imprezę w taki sposób, aby każdy znalazł coś dla siebie. Były m.in. biegi na 5, 10 i 15 km, zawody konne oraz wielka parada konna, inaugurująca dwudniowy festiwal. Przygotowaliśmy też blok artystyczny, w którym wystąpiły największe gwiazdy muzyki country, w tym Strefa 50. Gwiazdami wieczoru były zespoły Piersi oraz Golec uOrkiestra. Z okazji wystawy psów rasowych, zbudowana została „wioska na dzikim zachodzie”. Warto przy tym dodać, że w tym roku hasło wydarzenia brzmi właśnie „na dzikim zachodzie”. Mieliśmy też konkurs na strój w stylu country oraz pokaz i konkurs na najsmaczniejsze kopytka, organizowany przez Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Zacisze” – wymieniała Renata Garleja.

W sobotę przed południem miał miejsce V Bieg „Z kopyta” na dystansie 10 km oraz bieg nordic walking na dystansie 5 km. Obie konkurencje objęte były patronatem Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej, która rozdawała nagrody zwycięzcom biegu.

– Spotykają się tu ludzie lubiący sport. W biegu, który współorganizowałam, wzięło udział blisko 400 osób. Rozpiętość wiekowa była naprawdę imponująca. Najmłodszy zawodnik miał 4 lata, a najstarszy grubo po 70. Jest tutaj świetna atmosfera i cieszymy się, że ten festiwal przyciąga ludzi spoza województwa. We wspomnianym biegu brali udział uczestnicy z Małopolski, Podlasia i Mazowsza, a więc cała Polska przyjeżdża do Gniazdowa – nie kryła sów radości europoseł.

Na V Festiwalu Miłośników Koni i Muzyki obecna była także poseł Prawa i Sprawiedliwości, Lidia Burzyńska. Polityk nie kryła zachwytu nad rozmachem i organizacją tegorocznego przedsięwzięcia.

– Mnogość imprez i możliwości spędzenia czasu w tym miejscu bardzo imponuje. Tak naprawdę takie pikniki, festiwale i spotkania łączą ludzi. Mieliśmy okazję jechać bryczką z Sieradza, a więc tutaj gromadzą się miłośnicy i koneserzy koni. Cóż jest piękniejszego, niż miłość do czworonoga, który kiedyś służył do pracy w roli i zarabiało na chleb, a dzisiaj dostojnie powozi i wspaniale wygląda? – pytała posłanka.

Wśród zaproszonych gości był także Mariusz Trepka, poseł na sejm RP. Jego zdaniem, takie inicjatywy to doskonała promocja takich miejscowości jak Gniazdów i Koziegłowy.

– Ten festiwal udowadnia, że nie tylko w dużych miastach mogą odbywać się piękne imprezy. Właśnie w małych miejscowościach ludzie bawią się najlepiej. Warto je promować, aby osoby, które tędy przejeżdżają, mogły się tu zatrzymać i poznać piękno okolicy. Liczę na to, że spotkamy się tutaj wszyscy za rok – przyznał polityk.

W sobotę oficjalne otwarcie V jubileuszowego festiwalu „Z kopyta” zainicjowała uroczysta parada konna, przybyła z Koziegłów. W niedzielę jedną z większych atrakcji była wspomniana już XI Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych i koncert Alicji Boncol i Tomasza Szweda.

BNO