Wspomnienie Matki Bożej Śnieżnej

Fot. Archidiecezja Łódzka

5 sierpnia, obchodzimy wspomnienie Matki Bożej Śnieżnej. Wspomnienie to związane jest z rocznicą poświęcenia Bazyliki Najświętszej Maryi Pany w Rzymie. O tradycjach obchodów, a także o korzeniach tego święta, mówi ks. Adam Polak:

Tradycja obchodów tego święta wzięła się z dwóch faktów. Po pierwsze, 5 sierpnia w IV wieku miało miejsce wydarzenie, że w połowie lata spadł śnieg, który miał wskazać miejsce, na którym papież ma wybudować pierwszy i największy kościół pod wezwaniem Matki Bożej w Rzymie. Papież podjął decyzję, aby wybudować bazylikę i zarazem ją uroczyście poświęcił.

Bazylika jest jedną z pierwszych świątyń na świecie poświęconych Matce Bożej. Budowa tego kościoła rozpoczęła się w 431 roku. W ciągu wieków była ona wielokrotnie powiększana i upiększana przez kolejnych papieży.

Ze wspomnieniem wiąże się także wizerunek Matki Bożej, zwany „Ocalenie Ludu Rzymskiego” (łac. Salus Populi Romani). Jest to drugi powód, dla którego uroczyście obchodzi się ten dzień. Dla mieszkańców Rzymu, jest on bardzo ważnym symbolem:

Jest to wizerunek bardzo czczony w Rzymie, szczególnie w czasach trudnych. Wtedy lud rzymski brał ikonę Matki Bożej, która znajduje się w kościele, prosząc ją o ochronę i opiekę nad miastem. Wizerunek „Salus Populi Romani” stał się także w swojej kopii wizerunkiem, który jest jednocześnie ikoną Światowych Dni Młodzieży. Został on przekazany przez Jana Pawła II w 2000 roku w Rzymie. – mówi ks. Adam Polak

Dzisiejsze wspomnienie jest także uroczystością odpustową dla wielu sanktuariów Maryjnych w Polsce. Matka Boża jest wtedy czczona właśnie pod tytułem Matki Bożej Śnieżnej.

WB