XIV Dni Długoszowskie

WP_20150920_051

Przez osiem dni (13-20 września) mieszkańcy Kłobucka mogli uczestniczyć w czternastej odsłonie Dni Długoszowskich. Tegoroczna edycja miała szczególny charakter ponieważ rok 2015 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem św. Jana Pawła II, Polskiego Teatru i właśnie Jana Długosza. Organizatorami Centralnych Uroczystości były Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne „Wieniawa” oraz Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Długosza w Kłobucku. Przez cały tydzień mieszkańcy powiatu kłobuckiego mogli brać udział również w wielu ciekawych imprezach towarzyszących jak: XIII Ogólnopolski Bieg Uliczny Szlakiem Jana Długosza, XIV Międzyszkolny Konkurs Historyczny – „Jan Długosz i jego czasy”, XXII Rajd Rowerowy Szlakiem Jana Długosza czy Piknik historyczno- kulturalny.

Centralne uroczystości zostały zaplanowane na 20 września, w Kościele parafii św. Marcina, której proboszczem był w latach 1434-1448 wybitny polski historyk, dyplomata i arcybiskup – Jan Długosz. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i wygłosił homilię Metropolita Częstochowski arcybiskup Wacław Depo. W kazaniu abp Depo podkreślał, że jedną z najniebezpieczniejszych dróg polskiej i europejskiej ewangelizacji nie jest postkomunistyczny układ społeczny, czy królujący w mediach celebryci, ale traktowanie ewangelii jako przekazu nieaktualnego i przestarzałego. – Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest wprost dokumentem proroczym, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca, jest mądrością stępującą z góry, która jest wolna od ludzkich błędów i obłudy – podkreślał abp Depo. Metropolita Częstochowski zaznaczył również, że poza Kościołem nie mamy przestrzeni do spotkania z Chrystusem. Przywołał Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Częstochowie tuż po upadku ZSRR i jego zdaniem to właśnie wtedy nastąpiła wielka zmiana w świadomości młodych ludzi, zwłaszcza tych z wschodu Europy. Metropolita częstochowski przywołał także pytanie jakie zadał św. Jan Paweł II w Encyklice “Redemptoris Misio” – czym staje się człowiek bez otwarcia na Absolut? – Odpowiedz leży w doświadczeniu każdego człowieka, ale wpisana jest również w dzieje ludzkości – krwią rozlaną w imię ideologii i przez reżimy polityczne, które chciały budować nową ludzkość bez Boga! – podkreślał abp Depo. Przewodzący Częstochowską Diecezją drugą część homilii poświęcił Janowi Długoszowi, wspominając jego wkład w wychowanie synów króla Kazimierza Jagiellończyka, z których czterech zostało królami, a jeden został przyjęty w poczet świętych. Abp Depo podkreślał również wagę i znaczenie myśli twórczej Jana Długosza dla historii Polski i kształtowania postaw społeczeństwa polskiego.

Po Uroczystej Mszy Świętej wszyscy zebrani przenieśli się na Rynek im. Jana Pawła II w Kłobucku. To właśnie tutaj stanął pomnik wykonany przez częstochowskiego rzeźbiarza Jerzego Kędziorę. Na odsłonięcie monumentu przybyli przedstawiciele Parlamentu, władz samorządowych oraz reprezentująca Prezydenta RP – eurodeputowana Jadwiga Wiśniewska. Po odsłonięciu pomnika uroczystego poświęcenia monumentu dokonał arcybiskup Wacław Depo, po czym część oficjalna obchodów dobiegła końca.

PB

Skip to content