Za nami Krzepickie Dni Jakubowe

W niedzielę 22 lipca zakończyły się Krzepickie Dni Jakubowe, czyli świętowanie patronalnego dnia parafii – odpustu ku czci św. Jakuba. W ramach trwającego od czwartku 19 lipca cyklu imprez kulturalnych wystąpił m.in. zespół Myslovitz.

W niedzielę w parafii św. Jakuba w Krzepicach została odprawiona Msza św. odpustowa, której przewodniczył ks. Marek Szumilas, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Kodrąbiu.

Wspomnienie św. Jakuba Apostoła przypada na 25 lipca. Imię Jakub pochodzi z hebrajskiego „aqeb”, oznaczającego „chronić” – a zatem znaczy „niech Jahwe chroni”.

Święty Jakub Apostoł był jednym z najbliższych przyjaciół Pana Jezusa, podobnie jak Piotr i Jonasz. Jako brat św. Jana Apostoła mógł być nawet kuzynem Pana Jezusa. Jest nazywany „Większym”, ponieważ został apostołem przed innym Jakubem, nazywanym Jakubem Mniejszym. Po cudownym Zesłaniu Ducha Świętego, Jakub rozpoczyna własną posługę. Upowszechnia Ewangelię wśród ludu Izraela i w Cesarstwie Rzymskim. Następnie podróżuje po Półwyspie Iberyjskim i przybywa około 40 r. n.e. do wioski Saragossa w północno-wschodniej Hiszpanii. Dziewięć innych osób towarzyszyło mu w tej podróży. Kraj, który on wybrał, niezbyt entuzjastycznie zareagował na Dobrą Nowinę. Jakub był z tego powodu bardzo smutny. Pewnego dnia, gdy Matka Boska objawiła się mu podczas modlitwy i podarowała małą, drewnianą figurkę swojej osoby oraz kolumnę. Następnie kazała wybudować kościół na jej cześć. Nowopowstała świątynia miała nosić imię Matki Boskiej od Kolumny.

Jakub wybudował kaplicę dla uczczenia Matki Boskiej i umieścił jej figurę na kolumnie. Trochę później, św. Jakub powrócił do Jerozolimy, gdzie poniósł męczeńską śmierć w 44 r. n.e.

ALM
PK