Za nami weekend pełen atrakcji w Olsztynie

Nie narzekał na nudę ten, kto w miniony weekend chociaż na chwilę wybrał się do podczęstochowskiego Olsztyna. XXXIV Balonowe Mistrzostwa Polski, III Jurajski Festiwal Sztuki i Wina, wystawy, koncerty czy warsztaty plastyczne – działo się naprawdę wiele.

Jak czytamy na stronie festiwalsztukiiwina.pl, Jurajski Festiwal Sztuki i Wina to jedyna tego typu impreza na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, skierowana na promocję kultury winobrania, sztuki i produktów regionalnych. Wśród kilkudziesięciu wystawców znaleźli się właściciele winnic i browarów, a także importerzy, rękodzielnicy, producenci akcesoriów winiarskich oraz serów i innych specjałów z Polski i Europy.

Jednym z wystawców był Jacek Chrobak, który zajmuje się głównie produkcją win musujących:

– Wykorzystujemy do tego celu metodę klasyczną, czyli szampańską. Polega ona na tym, że druga fermentacja, powodująca wzbogacenie wina w dwutlenek węgla, odbywa się w zamkniętej butelce i w tej właśnie butelce wino jest sprzedawane. Z butelki trzeba oczywiście usunąć drożdże. Jest to proces degorżowania.

Festiwal był również okazją do podziwiania i zakupienia przeróżnych dzieł. Na jednym ze stoisk spotkaliśmy Annę Sitak wraz z mężem i synem Pawłem, którzy sprzedawali wyroby rękodzielnicze i zbierali fundusze na kosztowne, ale natychmiast konieczne leczenie dla Pawła:

– Paweł rośnie tylko dzięki specjalistycznemu hormonowi i zastrzykom, na które właśnie zbieramy pieniądze. Miesięczny koszt leczenia przekracza już 2000 zł. Od dobrych ludzi dostaliśmy mnóstwo rękodzieł, którymi handlujemy – powiedziała Anna Sitak.

– Sprzedajemy naszyjniki, zakładki do książek, poduszki z gryką i duże pudełka – np. na herbatę – dodał Paweł.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Olsztynie swoje prace prezentowali członkowie Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza, natomiast w sali konferencyjnej Urzędu Gminy można było wziąć udział w profesjonalnych warsztatach winiarskich.

Przy okazji takich wydarzeń nie mogło zabraknąć dobrej muzyki. Po raz drugi odbył się Ogólnopolski Przegląd Muzyki Własnej „Jurajskie debiuty”, podczas którego na scenie zaprezentowali się artyści-amatorzy. W sobotę na olsztyńskim rynku wystąpił również Paweł Łowicki Band oraz Five O’Clock Orchestra, a gwiazdą niedzielnego wieczoru był zespół Raz, Dwa, Trzy.

W Balonowych Mistrzostwach Polski najlepszymi pilotami okazali się Tomasz Filus, Mateusz Rękas i Arkadiusz Iwański.

MO