Zapal światło wolności

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza do udziału w akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, która polega na zapaleniu świec w środę, 13 grudnia o godz. 19.30 w oknach urzędów i budynków użyteczności publicznej, w szczególności jednak w zwykłych domach.
„Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie da się zgasić” – to fragment bożonarodzeniowego orędzia prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana, który w 1981 roku wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego. Stan wojenny był jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń w powojennej historii Polski, w tak trudnym czasie gest solidarności wobec Polaków wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Świecę, symbolizującą światło wolności, zapalił tamtej zimy w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie Papież Jan Paweł II. Zapłonęła także w Białym Domu i szeregu innych miejsc. W podobny sposób swój sprzeciw wobec polityki komunistycznych władz wyrażali Polacy w kraju.
Przed nadchodzącą 36. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, Instytut Pamięci Narodowej chce po raz kolejny przypomnieć o wszystkich tych, którzy wybrali wtedy drogę oporu, zachęcając do uczczenia pamięci tym samym gestem ofiar stanu wojennego. Niech 13 grudnia 2017 roku o godz. 19.30 zapłoną w oknach świece.
Publikacja „Zbrodnie stanu wojennego – aspekty prawne“ pod red. prof. Adama Dziuroka (do pobrania ze strony IPN)
Na książkę składa się 9 artykułów poprzedzonych wstępem, będących pokłosiem konferencji zorganizowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach w dniach 13-14 grudnia 2016 r. Celem publikacji jest prezentacja wkładu pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej w ściganie zbrodni komunistycznych, popełnionych w okresie stanu wojennego. Przedstawiono m.in. szczegóły śledztw prokuratorów IPN związanych z internowaniami, tłumieniem demonstracji i pacyfikacją strajków, weryfikacją dziennikarzy, stosowaniem tzw. „ścieżek zdrowia” oraz funkcjonowaniem wojskowych obozów internowania. Pokazane zostały również prawne i faktyczne przeszkody w ściganiu zbrodni komunistycznych popełnionych w tym okresie, kulisy śledztwa w sprawie pacyfikacji KWK „Wujek” i KWK „Manifest Lipcowy”, jak i działania Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawach związanych ze stanem wojennym.
Do pobrania ze strony IPN:
https://katowice.ipn.gov.pl/pl3/aktualnosci/44267,Publikacja-Zbrodnie-stanu-wojennego-aspekty-prawne-pod-red-prof-Adama-Dziuroka-d.html

Dziewięciu z „Wujka” – audycja Radia Kraków Środa,13 grudnia godzina 21.05
To była najbardziej krwawa pacyfikacja stanu wojennego. Tragedia w KWK „Wujek” pozostaje do dziś symbolem złamania siłą przez tamte władze polskich aspiracji do wolności. A także symbolem nierozliczenia sprawców stanu wojennego przez wymiar sprawiedliwości wolnej Polski. O masakrze w „Wujku” po 36 latach w programie RK i IPN „Pamięć Niepodległości” rozmawiać będą Krzysztof Pluszczyk, były górnik uczestnik strajku w grudniu 1981, obecnie szef Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek” poległych 16 grudnia 1981 roku oraz dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, historyk, autor wielu prac dotyczących strajków górniczych na Górnym Śląsku w 1981 roku. Program poprowadzi Jolanta Drużyńska. Środa,13 grudnia godzina 21.05
http://www.radiokrakow.pl/

Zapraszamy na wydarzenia zorganizowane przez Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach dla upamiętnienia 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego:

Bielsko-Biała
13 grudnia godz. 14.30 – Spotkanie przy tablicy upamiętniającej represjonowanych w stanie wojennym – kościół pw. Opatrzności Bożej (pl. Opatrzności Bożej 19)
13 grudnia godz. 18.00 – Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego (kościół garnizonowy pw. Trójcy Przenajświętszej, ul. Sobieskiego 10 a)

Gliwice
13 grudnia godz. 12.00 Wykład Tomasza Goneta „Grudniowy wstał świt, nie wiedział nikt nic…” w Willi Caro w Gliwicach (ul. Dolnych Wałów 8 a)

Katowice
16 grudnia uczcimy 36. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”. Społeczny Komitet Pamięci Poległych 16 grudnia 1981 r, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności“ oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zapraszają do udziału w tegorocznej uroczystości, która rozpocznie się o godz. 14.00 mszą świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. (ul. Piękna 8, Katowice). Około godziny 15.15 odbędzie się przemarsz pod Krzyż–Pomnik Górników przy Kopalni „Wujek” (Plac NSZZ Solidarność). Tutaj o godz. 15.45 odbędzie się apel poległych oraz złożenie wieńców i kwiatów.
O godz. 11.00 rozpocznie się piąta edycja Biegu Dziewięciu Górników. Weźmie w nim udział około 500 osób (uczniów wraz z opiekunami). Uczniowie reprezentujący jedną ze szkół woj. śląskiego będą, jak zawsze, ubrani w koszulkę z wizerunkiem jednego z Górników zastrzelonych w czasie pacyfikacji kopalni „Wujek“ – 16 grudnia 1981 r. Wszyscy biegacze spotkają się u zbiegu ulicy Wincentego Pola i Mikołowskiej, skąd cała grupa, zamkniętą dla ruchu ulicą, pobiegnie pod Pomnik Krzyż.

Sosnowiec
13 grudnia – Wykład Ryszarda Mozgola „Grudniowy wstał świt, nie wiedział nikt nic… Stan wojenny w województwie katowickim” w II Liceum Ogólnokształcącym im. E. Plater w Sosnowcu (ul. Parkowa 1). Wydarzeniem towarzyszącym jest prezentacja wystawy IPN „586 dni stanu wojennego“ w dniach 8-20 grudnia.
15 grudnia godz. 10.00 Wykład Tomasza Goneta „Stan wojenny w woj. katowickim” w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Sosnowcu (plac Zillingera 1).

Zabrze
13 grudnia – Uroczystość upamiętniająca opór społeczny wobec stanu wojennego w Zabrzu
godz. 12.00 Uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zabrzu (ul. Wolności 504)
godz. 13.00 Złożenie kwiatów pod krzyżem upamiętniającym internowanych w stanie wojennym
godz. 14.00 Spotkanie opłatkowe zaproszonych gości w „Łaźni Łańcuszkowej“ w Zabrzu, ul. Wolności 408 (wstęp za okazaniem zaproszenia).
W uroczystości weźmie udział dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.