Zawiercie: Autyzm na Śląsku – lokalnie możemy więcej

Zawiercie-Logo małe

To temat konferencji, jaka odbyła się w Zawierciu, a poświęcona została autyzmowi i zespołowi Aspergera. Rodzice, nauczyciele, wychowawcy mieli okazję wymienić doświadczenia z pracownikami Fundacji Prodeste z Opola – specjalizującej się w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Na zaproszenie Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Zawierciu – współorganizatora konferencji – napłynęło niemal 150 zgłoszeń. – Od początku wiedziałam, że zainteresowanie tym tematem będzie duże. Stale mamy telefony od rodziców i nie mamy dla nich i dla ich dzieci oferty pomocy na naszym terenie – mówi Joanna Cichor, koordynatorka konferencji, matka 15 letniego Julka. Bożena Gwizdek, dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zawierciu dodaje, że na konferencję mogli zaprosić tylko 100 osób. – Tak oszacowaliśmy nasze możliwości, ale ostatecznie wzięło w niej udział 120 uczestników: nauczycieli i wychowawców z 34 placówek oraz 31 rodziców. Patronat nad konferencją objął prezydent Ryszard Mach, który na spotkaniu podkreślił potrzebę współpracy. – Organizacja konferencji była możliwa dzięki współpracy rodziców – którzy byli jej inicjatorami, instytucji – Poradni Zawierciańskiej oraz organizacji pozarządowej – Fundacji Prodeste z Opola. Tylko takie, wspólne działania mogą poskutkować wypracowaniem pomysłów i rozwiązań, które przeniesiemy na nasz teren.

Są już pierwsze efekty konferencji. W związku z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez uczestników oraz dużym zainteresowaniem, planujemy zorganizować dla różnych grup szkolenia, warsztaty, seminaria. Rodzice również zgłosili potrzebę objęcia ich wsparciem. Zapraszamy więc wszystkich chętnych rodziców dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera na spotkanie, które odbędzie się 14 marca br., o godz.17.00 w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zawierciu, przy ul. Parkowej 2, sala 11 – informuje Bożena Gwizdek.

źródło: UM Zawiercie