Zawiercie -Mam talent od Jezusa

Mają od kilku do kilkunastu lat, śpiewają, grają na instrumentach muzycznych, uprawiają gimnastykę akrobatyczną, występują solowo i w zespołach, ale przede wszystkim wiedzą, że ich talent pochodzi od Jezusa. Mowa o uczestnikach IV edycji zawierciańskiego konkursu „Mam talent od Jezusa”, który odbył się 30 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu.

Finałowe zmagania blisko 30 uczestników z kilkunastu szkół regionu zawierciańskiego oceniało wykwalifikowane jury, w którym zasiadali: ks. Łukasz Połacik, Maria Madej i Barbara Rybak. Dla tej ostatniej to bardzo ważne, żeby poprzez tego typu inicjatywy otwierać młodych na scenę i publiczne występy. – Cieszę się, że z roku na rok jest wielu młodych, odważnych ludzi, którzy chcą się zaprezentować i robią to na bardzo wysokim poziomie. Wierzę, że takie pokazywanie swoich umiejętności pomoże im w dorosłym życiu być odważnymi, świadomymi swoich zdolności – tłumaczy metodyk wychowania przedszkolnego, a zarazem artystka zespołu „Ze starej płyty”.

Konkurs „Mam talent od Jezusa” istnieje w Zawierciu od 4 lat i jest inicjatywą Nowej Ewangelizacji Zawiercia. – To wydarzenie przede wszystkim ma zwracać uwagę dzieci i młodzieży na fakt, że Bóg jest dawcą naszych talentów. Konkurs pomaga im ich nie zakopywać, ale dzielić się nimi z drugimi – mówi ks. Zygmunt Filipczyk, odpowiedzialny za NEZ. Przy organizacji tak dużego przedsięwzięcia potrzebna jest dobra koordynacja, którą co roku podejmuje Ewa Lipska, o której mówi się, że jest dobrym duchem festiwalu. – Już myślimy nad kolejną edycją, bo to będzie taki nasz mały jubileusz – 5. raz na scenie pokażemy zdolnych młodych ludzi. To dla nas wielka radość, zwłaszcza że łączymy pokazywanie talentów z dziełem ewangelizacji. Ktoś słuchając ich występów, patrząc na nich, może odkryć Boga. Chcemy żeby tak właśnie było – zdradza Lipska.

Konkurs współprowadziła redaktorka naszego portalu, Angelika Sitek oraz Anna Luczko, która kilka lat temu wymyśliła nazwę wydarzenia. – Dla mnie to wielki zaszczyt, że od początku istnienia festiwalu mogę go współprowadzić i z bliska obserwować uczestników. Patrząc na tegoroczne występy w niektórych przypadkach aż poczułam ukłucie zazdrości, bo poziom wykonań jest imponujący – dzieli się Luczko.

Jury nagrodziło kilkanaście osób i przyznało kilka wyróżnień. Nagrodzeni wystąpią podczas tegorocznych Dni Zawiercia 9 czerwca. Nagrody trafiły także do osób wybranych przed przedstawicielkę naszej redakcji. Jedną z nagrodzonych była Magdalena Wnuk, reprezentująca Katolickie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Zawierciu. – Śpiewałam utwory „Wiara czyni cuda” i „Panie proszę przyjdź”. Jestem bardzo zaskoczona z powodu otrzymania tak dużego wyróżnienia. We wszystko co robię wkładam całe serce i nie ukrywam, że bardzo się cieszę, to dla mnie niezmiernie miłe – tłumaczyła uczestniczka. Wśród laureatów uhonorowanych przez naszą redakcję byli także: Julia Kisil ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Myszkowie oraz Maciej Wencel z Gimnazjum w Kroczycach.

Wydarzeniu przyglądali się m.in.: ks. Kazimierz Bednarski, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Zawierciu oraz Witold Grim, prezydent Zawiercia. „Mam talent od Jezusa” objęty jest honorowym patronatem abp. Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego.

fot. Joanna Rafalska, AS