„Katedra” – droga Huysmansa do Boga

W tym roku po raz pierwszy na rynku polskim pojawiła się powieść „Katedra”, autorstwa francuskiego pisarza Jorisa-Karla Huysmansa. Dzieło to należy do klasycznych pozycji francuskiej literatury pięknej, a tak późne jego tłumaczenie na język polski tłumaczyć można zaszufladkowaniem autora w zupełnie innej kategorii niż wiara i katolicyzm. „Katedra” stanowi drugą część trylogii, obrazującej drogę nawrócenia głównego bohatera – Durtala, z którym utożsamiał się sam autor. Pierwszy tom nosi tytuł „W drodze”, a trylogię zamyka „Oblat”.

Joris-Karl Huysmans – jeden z najbardziej niedocenionych u nas pisarzy katolickich – przeszedł długą drogę od dekadencji i fascynacji światem do powrotu do wiary, Kościoła i Chrystusa. Autor jest także założycielem i pierwszym prezydentem prestiżowej Akademii Goncourtów.
„Katedra” w tłumaczeniu Marcina Masnego, została wydana w 2017 roku staraniem Fundacji Instytut Globalizacji. O książce i drodze Jorisa-Karla Huysmansa do Boga mówi prezes Fundacji, Tomasz Teluk:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

info za Fundacja Instytut Globalizacji