W tym roku po raz pierwszy na rynku polskim pojawiła się powieść “Katedra”, autorstwa francuskiego pisarza Jorisa-Karla Huysmansa. Dzieło to należy do klasycznych pozycji francuskiej literatury pięknej, a tak późne jego tłumaczenie na język polski tłumaczyć można zaszufladkowaniem autora w zupełnie innej kategorii niż wiara i katolicyzm. “Katedra” stanowi drugą część trylogii, obrazującej drogę nawrócenia głównego bohatera – Durtala, z którym utożsamiał się sam autor. Pierwszy tom nosi tytuł “W drodze”, a trylogię zamyka “Oblat”.

Joris-Karl Huysmans – jeden z najbardziej niedocenionych u nas pisarzy katolickich – przeszedł długą drogę od dekadencji i fascynacji światem do powrotu do wiary, Kościoła i Chrystusa. Autor jest także założycielem i pierwszym prezydentem prestiżowej Akademii Goncourtów.
“Katedra” w tłumaczeniu Marcina Masnego, została wydana w 2017 roku staraniem Fundacji Instytut Globalizacji. O książce i drodze Jorisa-Karla Huysmansa do Boga mówi prezes Fundacji, Tomasz Teluk:

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2017/06/TOMASZ_TELUK_GOTOWE-1.mp3]

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

info za Fundacja Instytut Globalizacji

Skip to content