O co chodzi w Konwencji Stambulskiej? Rozmowa z ministrem Marcinem Romanowskim

Zbigniew Ziobro, Marcin Romanowski, Marcin Warchoł/źródło fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro 27 lipca złożył do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wniosek o wszczęcie procedury wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej, argumentując, że w warstwie ideologicznej jest ona niezgodna z Konstytucją RP i polskim porządkiem prawnym.

Podczas konferencji prasowej Zbigniew Ziobro mówił m.in.: Dzięki wprowadzonym przez rząd Zjednoczonej Prawicy, a przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości zmianom prawa, Polska gwarantuje dziś najwyższe w Europie standardy ochrony kobiet i ofiar przemocy. Zapewniliśmy szybką reakcję państwa w razie takiej przemocy. Działamy, a nie tylko mówimy o prawach ofiar i chronimy je bez ideologii. Minister Ziobro podkreślał: Zgadzamy się z wieloma zapisami Konwencji Stambulskiej dotyczącymi ochrony ofiar przemocy. Ale gwarancje zawarte w polskim prawie zapewniają ofiarom lepszą ochronę. Natomiast druga część tej konwencji pod pięknymi hasłami ukrywa warstwę ideologiczną, która de facto uderza w interesy kobiet, rodziny i przyjmując m.in. koncepcję płci społeczno-kulturowej, kwestionuje tradycję i naszą kulturę.

Wiceminister Marcin Warchoł zaznaczył, że konwencja dezawuuje również znaczenie wolności człowieka dla społeczeństwa polskiego, która – zgodnie z Konstytucją RP – podlega ochronie prawnej. Polska nie może zgodzić się na promowanie zmian w społecznych i kulturowych wzorcach zachowań kobiet i mężczyzn, które podkopują fundamenty naszej demokracji.

Marcin Romanowski, wicemister sprawiedliwości, dodał podczas konferencji, że Konwencja Stambulska, ratyfikowana przez Polskę w 2015 roku, ogranicza także prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swym światopoglądem i religią oraz systemem wartości. Podpisując ją, Polska wprowadziła do naszego systemu prawnego lewicowego konia trojańskiego.

Ministra Romanowskiego poprosiliśmy o rozmowę dla Radia Fiat na temat Konwencji Stambulskiej w kontekście ochrony w Polsce osób zagrożonych przemocą oraz tego, co Konwencja niesie ze sobą w konsekwencjach:

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

Poniżej publikujemy linki do polskich tłumaczeń tekstu Konwencji Stambulskiej:

Tekst (polskie tłumaczenie) Konwencji Stambulskiej opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Tekst (polskie tłumaczenie) Konwencji Stambulskiej opublikowany na stronie Rady Europy.

Info: Ministerstwo Sprawiedliwości, Sejm RP, EU

Skip to content