Śladami Polaków – zaczęło się od Rajdu Katyńskiego

Włodzimierz Lach, ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR, podróże swojego życia odbywa jeżdżąc na Syberię. Szukając śladów Polaków tam, gdzie być może nie sięga nasza pamięć, przesłonięta mgłą odległości:

POSŁUCHAJ ROZMOWY

Rozmawiała Aleksandra Mieczyńska

fot. Andrzej Wiśniewski

Informacja o wyprawie:

Tegoroczny Most Pamięci liczył ponad 34 000 kilometrów, motocyklowy szlak poprowadził m.in. przez Smoleńsk, Katyń, Kazań, Krasnojarsk, Irkutsk czy Jakutsk. Wszystko po to, by oddać hołd i cześć rodakom, którzy poświęcili swoją wolność i życie, ginąc na wschodniej Syberii.
Włodzimierz Lach jest ratownikiem górskim, Grupy Beskidzkiej GOPR, ale jego pasją są również motocykle. Kilka lat temu zainicjował wyprawy motocyklowe MOST PAMIĘCI – to również jest ratownictwo, tylko dotyczy ratowania pamięci historycznej Polaków rozsianych po różnych zakątkach świata – podkreśla.
Most Pamięci to nie tylko podróżowanie, poznawanie nowych krajów i ludzi, ale przede wszystkim stanowi kultywowanie pamięci o rodakach i historii. Z każdego miejsca, a było ich już ponad 70. motocykliści przywieźli grudkę ziemi jako swoisty symbol powrotu Polaków do ojczyzny.
Pierwsza wyprawa w 2011 roku na Kołymę miała ukazać dramat Polaków zsyłanych do łagrów Syibiru. Druga, w 2012 roku do Kazachstanu przypominała o więźniach zsyłanych z terenów Rosji i nie tylko. Trzeci Most Pamięci wiódł wzdłuż Kanału Białomorskiego w 80. rocznicę jego otwarcia i prowadził przez wyspy Sołowieckie, które były miejscem najcięższego obozu pracy dla 170 tysięcy więźniów. W 2014 roku Most Pamięci oddał hołd polskiemu orężu w bitwach pod Varną oraz Wiedniem, a w 2015 roku w 70. rocznicę wyzwolenia nazistowskich obozów zagłady motocykliści odwiedzili Oświęcim, Ravensbruck oraz Dachau, dzięki czemu powstał film “Moje bohaterki” mówiący o losach więźniarki Ravensbruck – Stanisławie Śledziejowskiej Osiczko.
„Wyprawa motocyklowa śladami Polaków na Syberię wschodnią w setną rocznicę odzyskania niepodległości, jako hołd polskim Bohaterom, jak również Memoriał Wiktora Węgrzyna założyciela Rajdu Katyńskiego” bo tak nazywał się tegoroczny projekt, wystartowała 23 czerwca 2018 roku i trwała ponad dwa miesiące.
Podczas wyprawy, która była wyjątkowo długa i daleka, bo była wyprawą dookoła Azji, motocykliści pokonali ponad 34 000 kilometrów. Trasa przebiegała przez Smoleńsk, Katyń, Kazań, Krasnojarsk, Bratsk, Irkutsk, Czyte, Jakutsk, Jagodno, Magadan, a droga powrotna przez Mongolię, Kazachstam, Gruzję, Turcję, Rumunię i Austrię, gdzie na Kahlenbergu odbyły się uroczystości 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy odwiedzali miejsca związane z polską historią oraz Polaków tam żyjących. Wzorem lat poprzednich Most Pamięci kultywował pamięć historyczną, pamięć o drugim człowieku, o tym który poświęcił na ołtarzu wolności swoje życie ginąc w łagrach sowieckich na wschodniej Syberii.

Skip to content