AZS spada z PlusLigi

W czwartym meczu barażowym pomiędzy Aluronem Virtu Warta Zawiercie a AZSem Częstochową, górą okazali się siatkarze z Zawiercia, który po zwycięstwie 3:0 wygrali całą rywalizację 3:1.
Pierwszą partię obie drużyny zaczęły dość nerwowo i po obu stronach siatki nie obeszło się bez błędów własnych. Gospodarze jednak zaczęli mocniej zagrywać, co pozwoliło im na wypracowanie trzypunktowej przewagi. Trener Michał Bąkiewicz nie czekał długo i poprosił o czas dla swojej drużyny (10:7). Po stronie AZSu na zagrywce pojawił się Rafał Szymura, co pozwoliło Akademikom na odrobienie straty i tym razem to trener Dominik Kwapisiewicz musiał prosić o czas (13:12). Częstochowianie mieli spore problemy ze skończeniem ataku, natomiast po przeciwnej stronie siatki świetnie w tym elemencie radził sobie Michał Żuk i Łukasz Swodczyk. Akademicy zdołali jeszcze doprowadzić do wyrównania w końcówce seta, jednak świetnie grający w obronie zespół z Zawiecia nie wypuścił prowadzenia z rąk.
Druga partia całkowicie należała już do zawodników z Zawiercia. W ataku pokaz siły dali Swodczyk i Łukasz Kaczorowski, z którymi w ogóle nie radzili sobie Akademicy. Częstochowianie nie mogli przebić się przez blok gospodarzy, a większość zagrywek posyłali w aut. Ciężko było powstrzymać grający na fali Aluron, który w końcówce wypracował nawet siedmiopunktową przewagę. Sytuację próbowali ratować jeszcze Stanisław Wawrzyńczyk i Adrian Szlubowski, którzy pojawili się na boisku, ale bez rezultatu.
Siatkarze z Zawiercia nie zwalniali nawet na chwilę. Akademicy nie byli w stanie przeciwstawić się świetnie grającemu Aluronowi, któremu wychodziła niemal każda akcja. Szybko wypracowali sporą przewagę i widać było, że nie zamierzają odpuścić. Po kolejnej zagrywce Akademików posłanej w aut, przy stanie 20:10, było już tylko odliczanie do końca meczu. Pięknym atakiem Michał Żuk postawił kropkę nad „i”, a siatkarze z Zawiercia mogli cieszyć się z historycznego sukcesu.

Aluron Virtu Warta Zawiercie – AZS Częstochowa 3:0 (25:21; 25:18; 25:12)
Aluron: Macionczyk, Swodczyk, Długosz, Żuk, Kaczorowski, Warda, Ogórek (libero) oraz Filipowicz (libero), Popik. Trener: Dominik Kwapisiewicz
AZS: Tomasz Kowalski, Moroz, Buniak, Szymura, Grebeniuk, Janus, Adam Kowalski (libero) oraz Polański, Szlubowski, Wawrzyńczyk, Buczek. Trener: Michał Bąkiewicz
MVP: Kacper Popik

źródło: AZS Częstochowa