60 lat komunikacji tramwajowej w Częstochowie

W tym roku mija 60 lat od wyjazdu pierwszego tramwaju na Częstochowskie ulice. Miało to miejsce 8 marca 1959 roku.

Z tej okazji w najbliższą sobotę Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zaprasza wszystkich na huczną uroczystość. W ramach zabawy planowane jest zwiedzanie terenu zajezdni wraz z przewodnikami. Będzie można też zobaczyć zabytkowe i współczesne pojazdy oraz prześledzić zmiany w ramach inwestycji przeprowadzonych w ostatnich latach.

– Na zabawie będziemy mogli poznać historię naszego miasta na przestrzeni różnych dekad z tramwajami w tle. Będą z tej okazji wyświetlane filmy. Będą prelekcje policjantów, występy gości, pokazy sztuk walki, pokazy sprawnościowe dla dzieci oraz pokaz pierwszej pomocy – przedstawia rzecznik MPK w Częstochowie Maciej Hasik.

Podczas uroczystości nie zabraknie występu zespołu Stokrotki, który będzie grać muzykę utrzymaną w klimacie lat 60., 70. i 80. oraz grupy AmperA o dobrym, rockowym brzmieniu. Okrągła rocznica to nie tylko zabawa, ale także nowe wyzwanie w postaci inwestycji.

– W tym roku czekają nas największe w historii Częstochowy inwestycje. Mamy w planach unowocześnienie taboru. Obecnie jest produkowanych dziesięć nowych składów. Planujemy też budowę nowej linii tramwajowej między Północą a Rakowem  dodaje Maciej Hasik.

Fetę zakończy parada tramwajów na trasie zajezdnia MPK – pętla Fieldorfa-Nila, upamiętniająca pierwszy kurs tramwaju. Zabawa potrwa od godziny 10:00 do 15:00 na terenie zajezdni MPK przy Alei Niepodległości.

BNO