Dziś obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji Częstochowa już po raz kolejny zapaliła się na niebiesko.

Ten kolor jest bowiem symbolem solidarności z osobami autystycznymi. Głównymi organizatorami częstochowskiej odsłony obchodów są Zespół Szkół Specjalnych nr 23 i Stowarzyszenie Daj mi czas. W ramach akcji już po raz trzeci na Placu Biegańskiego zorganizowano happening pod hasłem Autyzm.

– Jest to cykliczna impreza, którą organizujemy na placu Biegańskiego, w celu szerzenia wiedzy na temat autyzmu wśród małych dzieci. Chcemy zapoznać zdrowe dzieci z miejskich przedszkoli ze swoimi autystycznymi rówieśnikami i pokazać im, że poza niewielkimi zachowaniami niczym się od nich nie różnią – opowiada Dagmara Korzeniowska-Białas, nauczyciel w Przedszkolu Specjalnym nr 24.

Z roku na rok happening na placu Biegańskiego cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

– Było około 10 zadeklarowanych przedszkoli do przybycia na dzisiejszą zabawę, jednak widać, że jest ich znacznie więcej na placu. Myślę, że jest blisko 500 przedszkolaków. Oprócz nich są z nami także ich opiekunowie, wolontariusze, którzy z nami współpracują. Z roku na rok jest z nami coraz więcej towarzyszących osób – mówi Dagmara Korzeniowska-Białas.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu był także okazją do zorganizowania konferencji naukowej pod hasłem Jestem Osobą z Autyzmem – Dajcie Mi Szansę, która została zorganizowana w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy. Jednym z zaproszonych gości był psycholog prof. Tadeusz Gałkowski, który w swoim referacie opowiadał o wizycie i osiągnięciach na specjalnej farmie wybudowanej pod Krakowem, zapewniającej opiekę osobom autystycznym.

– Byłem w tym miejscu kilkukrotnie, ostatnio z przewodniczącym światowej organizacji autyzmu i muszę powiedzieć, że udało się nam zapewnić miejsce dla dorosłego autysty, wymagającego stałej opieki – oznajmia psycholog.

Prof. Tadeusz Gałkowski podkreśla także, że będą prowadzone starania o to, by każda osoba chora na autyzm miała możliwość skorzystania z jednoosobowej opieki.

– Obiecujemy, że wystąpimy o to, żeby państwo zapewniło nisko funkcjonującym osobom z autyzmem stałą pomoc jednej osoby dodaje Tadeusz Gałkowski.

Z kolei Zespół Szkół Specjalnych nr 23 przyjął dziś specjalnego gościa. W mury budynku przy ulicy Limanowskiego przyjechała Cleo, która ze wzruszeniem wysłuchała koncertu specjalnie dla niej przygotowanego przez uczniów i nauczycieli.

– Po dzisiejszym spotkaniu dostałam niesamowitą dawkę energii. Przyznam, że nie piłam dziś kawy, ale jest mi ona totalnie nie potrzebna, ponieważ to, co się tu wydarzyło było po prostu niesamowite. Jestem tutaj już drugi raz i bardzo się z tego powodu cieszę. Będziemy się dziś łączyć w muzyce, bo poprzez muzykę wydziela się najwspanialsza energia – opowiada wzruszona piosenkarka.

Cleo wystąpi m.in. na scenie usytuowanej na placu Biegańskiego. Koncert będzie częścią popołudniowych obchodów, które rozpoczną się o godzinie 17.30. Po raz pierwszy nastąpi uroczyste podświetlenie Jasnej Góry na niebiesko. Patronat nad uroczystościami od kilku lat niezmiennie obejmuje metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

BNO

Skip to content