Dziękuję Bogu za te jubileusze – ks. prałat Stanisław Gębka w 80. rocznicę urodzin i 55. rocznicę święceń kapłańskich

Jubileusze ks. prałata Stanisława Gębki 25.05.2020/fot. Radio Fiat

80. rocznicę urodzin świętował dzisiaj (25 maja) w Archikatedrze Świętej Rodziny ks. prałat Stanisław Gębka, były wieloletni proboszcz parafii. Jednocześnie – wraz ze swoimi kolegami kursowymi z seminarium – świętował 55. rocznicę święceń kapłańskich. Mszy św. w kaplicy Najświętszego Sakramentu przewodniczył jeden z nich, bp senior Antoni Długosz:
– Cieszę się niezmiernie, ponieważ ks. prałat Stanisław Gębka jest moim kursowym kolegą. Ciesze się, że w wieku 80 lat wie jak się nazywa i nie szuka ks. Stanisława Gębki – dodaje bp Antoni Długosz ze śmiechem. – Chcemy podziękować Panu Bogu za to, że wiele lat ks. Stanisław służy na różnych palcówkach, zbudował wspaniały kościół św, Stanisława Kostki i również tu, w Katedrze, dużo zmienił i materialnie i w sensie duchowym.
Dostojny jubilat z wielką pokorą przyjmował wszystkie życzenia, prosząc jednocześnie o modlitwę w jego intencji:
– Dziękuję Bogu, że dał mi tak wielka łaskę, abym dożył tej rocznicy. To jest wielka łaska. To, co zrobiliśmy w ciągu tych 80 lat, to jest dzieło Boże przez ludzkie słabe siły. Za wszystko Bogu dziękuję i dlatego, jeżeli mi składają jakieś gratulacje, to ja wszystko przekazuję Panu Jezusowi, bo to jest Jego zasługa, Jego działanie.
Słowa powitania do wszystkich zgromadzonych na Mszy św. jubileuszowej skierował proboszcz parafii, ks. prałat Włodzimierz Kowalik, szczególnie ciepłe słowa kierując do księdza jubilata oraz księży obchodzących wraz z nim rocznicę święceń kapłańskich.
O tym, jak ważną postacią jest ks. prałat Stanisław Gębka dla Kościoła częstochowskiego mówił ks. Józef Ośródka z diecezji sosnowieckiej, również kolega kursowy jubilata z czasów studiów w Wyższym Seminarium Duchownym:
– Nie tylko Kościoła częstochowskiego, bo jest Misjonarzem Świata. Wiele osiągnął – doktor teologii, prałat, budowniczy kościoła no i wiele lat znakomitej pracy w kurii, dyskretnej, bardzo solidnej. Gratulujemy mu bardzo serdecznie, podziwiamy go i dziękujemy Bogu, że mamy takiego na roczniku kapłańskim.
Ks. prał. Stanisław Gębka święcenia kapłańskie otrzymał 20 czerwca 1965 r. Pracował jako wikariusz w kilku parafiach. Był proboszczem w trzech parafiach częstochowskich: św. Stanisława Kostki (1981 – 1995), św. Antoniego z Padwy (1995-2003) i Świętej Rodziny (2003-2014). Ks. prał. Stanisław Gębka był odpowiedzialny za organizację Nawiedzenia Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w parafiach Diecezji Częstochowskiej (24.06.1979-12.10.1980) oraz Peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego w Archidiecezji Częstochowskiej (30.11.2002- 30.11.2003).

ZD