Dzisiaj poznamy kulturę Bułgarii

beznazwy

Tegoroczne Etno GAUDE MATER nawiązuje do wykonawców głównego nurtu XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej. Bułgaria to pierwszy z krajów, którego barwną kulturę poznamy już dziś, 28 kwietnia w Regionalnym Ośrodku Kultury – początek o godz. 15.00.
Jeśli lubimy robótki ręczne – warsztaty wykonywania martenicy będą dla nas w sam raz. Przy okazji dowiemy się o jednym z najstarszych i najpowszechniejszym zwyczaju Bułgarów obdarowania się na początku marca martenicami – czerwono-białymi włóczkowymi gałgankami w formie laleczek, pomponików, wstążeczek, plecionek. Bułgarska nazwa marca – mart, według ludowego przekazu, jest imieniem złośliwej staruszki słynącej z nagłej zmiany humoru; Bułgarzy nazywają ją Baba Marta. Obdarowywanie się gałgankami ma zadowolić staruszkę i skłonić ją do nie opóźniania odejścia zimy.
Zaraz po warsztatach bułgarska kuchnia (16.30) – wykład, który poprowadzi Iliana Puchalewa i pokaz kulinarny.
Spotkanie z kulturą bułgarską uzupełni wystawa fotografii Mirka Osipa i Piotra Ostrowskiego „Bułgaria Moja Miłość – bałkański kraj oczami polskich fotografów” – efekt dwumiesięcznej podróży autorów po Bułgarii, którzy starali się dotrzeć w najodleglejsze zakątki kraju, by ukazać więcej niż typowe turystyczne atrakcje . Ciekawostką będzie 30-minutowy film „Polskie ślady w Bułgarii”, których w tym kraju jest sporo; chociażby pomnik Adama Mickiewicza w Burgas czy Muzeum Władysława III Jagiełły w Warnie (18.00).
Przedostatnim punktem bułgarskiego programu będą warsztaty śpiewu, które poprowadzi Weronika Grozdew (19.00). Nabyte umiejętności będziemy mogli porównać ze śpiewem wokalistek chóru „Mistyczne Głosy Bułgarii” podczas Koncertu sakralnej i tradycyjnej muzyki bułgarskiej 8 maja, w Kościele Prawosławnym, bo organizatorzy przygotowali niespodziankę dla uczestników – do rozlosowania bezpłatne wejściówki na ten niezwykły koncert głównego nurtu Festiwalu „Gaude Mater” (losowanie ok. 22.00).
Wieczór zakończy koncert na dudy i głos (21.00). Dudy to narodowy instrument Bułgarii, a Peter Janev, który przyleci do Częstochowy, to prawdziwy wirtuoz tego instrumentu. Wydał wiele płyt z nagraniami bułgarskiej muzyki ludowej. Towarzyszyć mu będzie śpiewaczka Velichka Todorova. Jej ojciec jest również znanym dudziarzem, kierownikiem zespołu „101 dud” oraz dyrygentem zespołu „333 dudziarzy”, który wszedł do Księgi Rekordów Guinnessa.
Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny. Udział w warsztatach po wcześniejszych zapisach w ROK (ul. Ogińskiego 13a).
Organizatorzy: Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater i Regionalny Ośrodek Kultury. Współpraca: Ambasada Republiki Bułgarii, Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie.