Dźwięki ożywione

Dźwięki współgrające z obrazem i obraz współtworzący dźwięki – te artystyczne relacje różnych dziedzin sztuki będzie można zaobserwować w czasie V Festiwalu Jurajska Jesień Muzyczna organizowanego przez Towarzystwo Muzyczne w Częstochowie. Wydarzenie podzielone jest na trzy niezwykłe koncerty, o których opowiada Aleksandra Szwejkowska – Belica, dyrektor artystyczny festiwalu:

– Pierwszym koncertem będzie koncert pod tytułem „Uwolnione dźwięki”, w którym wystąpią Maciej i Mateusz Rychły, to ojciec z synem. Tym razem uwolnią dźwięki z obrazów. Myślę, że będzie to bardzo ciekawa prezentacja plastyczno-muzyczna w Regionalnym Ośrodku Kultury. Drugim wydarzeniem będzie koncert młodych wirtuozów w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater. Będzie to występ młodych wykonawców, zarówno uczniów liceum, jak i studentów akademii muzycznych. Trzeci koncert odbędzie się 22 października w Kościele Rektorackim pod tytułem „Wieczór smyczkowy”.

Aleksandra Szwejkowska – Belica jako muzyk zauważa niezwykłe uzupełnianie się różnych dziedzin sztuki:

– Dzieje się też na odwrót, to plastycy malują też muzykę. I tutaj właśnie koncert „Uwolnione dźwięki” są to kopiowane nuty, które znalazły się na wielu obrazach. Te nuty, te dźwięki będą wskrzeszone i uwolnione. Zagrane zostaną dokładnie te nuty, które wcześniej zostały namalowane. Dzięki temu będą ożywione.

V Festiwal Jurajska Jesień Muzyczna rozpocznie się 20 października o godz.18.00 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. Wstęp na festiwal jest wolny.