FolkFest nad Bałtykiem

Park Lisiniec po raz kolejny stanie się przestrzenią dla kulturalnego życia miasta. Tym razem za sprawą nowej muzycznej inicjatywy, jaką jest FolkFest. Adresowany jest jednak nie tylko do miłośników folku i skocznego grania. O pomyśle opowiedział Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta:

– Z pomysłem przyszli do nas Sławek Bielan z grupy Drake i Rafał Ociepa z Ampery, bo zauważyli, że w Częstochowie istnieje nisza, którą warto zagospodarować i zaprezentować częstochowianom muzykę szantową i folkową. Krąg jej odbiorców jest dosyć szeroki. Zrodził się pomysł na festiwal tego rodzaju muzyki, na który będzie można przyjść. Zrobimy go w tym samym miejscu, gdzie była Frytka Off. Wystąpią tancerze irlandzcy Irish Steps, wystąpi częstochowska grupa szantowa Drake,wystąpią także Ryczące Dwudziestki, będzie sporo szant, folku, a nawet nieco punka.

Jak podkreśla Aleksander Wierny, to potrzeba nie tylko częstochowskiej społeczności. Do tradycji i korzeni muzyki sięga się coraz chętniej na całym świecie:

– Obserwujemy, że taka muzyka, która czerpie inspiracje, która ma swoje korzenie w tradycjach ludowych różnych krajów i kultur staje się coraz bardziej popularna. U nas powoli to też zaczyna być zauważalne. Więc myślę, że warto 5 sierpnia pojawić się na Lisińcu.

Folkfest rozpocznie się 5 sierpnia, w sobotę, o godz. 17.00 w Parku Lisiniec. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

SW