Koncert fortepianowy w ramach projektu ‘Fortepiany Wolności’ zabrzmi w czwartek, 6 czerwca na Jasnej Górze. Wykonawcą koncertu, który odbędzie się bazylice jasnogórskiej o godz. 19.00, będzie Adam Kośmieja, wybitny pianista młodego pokolenia. Wstęp jest wolny.

Cykl koncertów wpisuje się w wydarzenia towarzyszące obchodom 40. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Projekt ‘Fortepiany Wolności’ składa się z 13 koncertów fortepianowych organizowanych w dniach 3-10 czerwca 2019 r. w miejscowościach, które Jan Paweł II odwiedził podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w roku 1979.

Program każdego z koncertów oscyluje wokół kilku wątków. Są to:
• kompozycje dedykowane Janowi Pawłowi II i związane z jego pielgrzymkami;
• kompozycje związane z polską historią, sztuką religijną i dziedzictwem narodowym;
• utwory związane z poszczególnymi miastami;
• utwory, które lubił Jan Paweł II.

Program koncertu:
Fryderyk Chopin – Etiuda c-moll, “Rewolucyjna” Op.10 Nr 12; Nokturn g-moll, Op.37 Nr 1;
3 Mazurki Op.56; Scherzo Nr 3 cis-moll, Op.39
Ignacy Jan Paderewski – Legenda As-dur, Op.16 Nr 1; Krakowiak fantastyczny, Op.14 Nr 6
Karol Szymanowski – Mazurek a-moll, Op.50 Nr 11; Mazurek B-dur, Op.50 Nr 6
Kazimierz Serocki – Krasnoludki: Miniatury dla dzieci
Fryderyk Chopin – Walc Des-dur “Minutowy”, Op.64 Nr 1; Walc cis-moll, Op.64 Nr 2; Wielki Polonez As-dur, Op.53

Adam Kośmieja to jeden z najbardziej wyrazistych polskich pianistów młodego pokolenia. Jest artystą nieustannie poszukującym, którego repertuar i doświadczenia koncertowe obejmują utwory zarówno klasyczne jak i awangardowe oraz multimedialne. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą, która zaprowadziła go do sal koncertowych Ameryki Północnej, Europy i Azji m.in.: Weill Recital Hall w Carnegie Hall i Yamaha Concert Artist’s Hall w Nowym Jorku. W Polsce współpracował niemal ze wszystkimi czołowymi krajowymi orkiestrami. Występował pod batutą m.in. Jacka Kaspszyka, Eiji Oue, Muhai Tanga, Alexandra Liebreich’a, Bassem’a Akiki, Wojciecha Michniewskiego, José Maria Florêncio, Szymona Bywalca, Jakuba Chrenowicza. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. : Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej “Warszawska Jesień”, Beijing Modern Music Festival w Chinach, Shenzhen International Music Festival “Belt & Road” w Chinach, Międzynarodowym Sympozjum Muzyki Elektroakustycznej w Toronto, Musica Electronica Nova we Wrocławiu, Międzynarodowym Festiwalu Craiova Muzicală w Rumunii, International Piano Festivals w Hiszpanii. Grę na fortepianie rozpoczął jako sześciolatek i przez 13 lat zgłębiał jej tajniki w klasie prof.Ludmily Kasjanienko. Jest absolwentem nowojorskiej Manhattan School of Music w klasie Solomona Mikowsky’ego (2011), w latach 2007-2011 wyróżniony stypendium im. Harolda i Helen Schonbergów (pamięci wybitnego krytyka muzycznego „New York Times’a”). Absolwent Akademii Muzycznej im.F.Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof.Jerzego Sulikowskiego i prof.Katarzyny Popowej-Zydroń. Obecnie, ze stopniem naukowym doktora, jest wykładowcą na tej uczelni.Promując muzykę najnowszą, która zajmuje uprzywilejowane miejsce wśród jego artystycznych zainteresowań Adam wspólnie z pianistą jazzowym Christianem Sandsem (członkiem Christian McBride Trio) stworzył projekt “3xPiano” (2009-2011), łączący elementy muzyki jazzowej, klasycznej i elektronicznej. W 2016 Adam Kośmieja wydał debiutancką płytę z kompletem dzieł na fortepian solo Kazimierza Serockiego (DUX), która spotkała się z uznaniem w kraju i zagranicą. Od kilku lat Kośmieja współpracuje z polskim kompozytorem Stefanem Węgłowskim. W roku 2017 wystąpił na jego płycie Contemporary Jewish Music (KAIROS). W listopadzie 2018 nagrał dla PWM koncert fortepianowy E.Sikory (Sinfonia Varsovia, Bassem Akiki) i trio T.Wieleckiego (Andrzej Bauer, Julian Paprocki). Adam Kośmieja jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

źródło: BPJG

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content