Częstochowa – informacje dla mieszkańców w związku z koronawirusem

Władze Częstochowy wprowadzają restrykcje, których celem jest ograniczenie negatywnych skutków związanych z szerzeniem się koronawirusa. Zgodnie z decyzją polskiego rządu zostały zamknięte szkoły i placówki kultury. Dodatkowo miasto zdecydowało o zamknięciu urzędów.

Od wczoraj (12 marca) do 25 marca nieczynne są instytucje kultury i oświaty. Od jutra (14 marca) zamknięte zostaną też obiekty sportowe MOSiR-u, czyli baseny, hale i stadiony. Do odwołania zajęć zmuszone są również m.in. kluby dziecięce, świetlice środowiskowe i inne instytucje oferujące zajęcia dodatkowe oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży. Więcej na temat działań prewencyjnych wprowadzonych na terenie miasta mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik urzędu.

– Wszystkie jednostki miejsce muszą podejmować działania związane z tą nagłą sytuacją. Całą akcją dowodzi administracja rządowa. Kluczowe znaczenie mają także decyzje podejmowane przez Sanepid. My dostosowujemy się do zaleceń. Zamknęliśmy takie obiekty, jak Teatr im. Adama Mickiewicza, Filharmonia Częstochowska, Miejska Galeria Sztuki, Muzeum Częstochowskie, Miejski Dom Kultury, Regionalny Dom Kultury, OKF czy Biblioteka Publiczna. Nieczynne będą też przedszkola i żłobki, także prywatne. Ograniczona została również oferta dla seniorów.

W związku z dynamicznym wzrostem zagrożenia koronawirusem i troską o zdrowie mieszkańców, częstochowskie władze zdecydowały o zamknięciu Urzędu Miasta.

– Jeżeli zamykamy szkoły i znacząco ograniczamy działalność wszelkich instytucji miejskich, musimy podjąć działania także w swoim zakresie. Wiemy, że decyzja ta spowoduje wiele nieudogodnień dla mieszkańców. Liczymy jednak na wyrozumiałość z ich strony.

Nowe wytyczne wprowadzono dzisiaj o godz. 13 i obowiązują do odwołania. Wyjątkiem jest referat zgonów w Urzędzie Stanu Cywilnego. Urząd nadal jednak pracuje, aby w miarę możliwości, załatwiać sprawy mieszkańców drogą elektroniczną oraz telefoniczną. Do zaleceń administracji rządowej stosują się także kluby. Dzisiaj imprezę taneczną odwołała jedna z częstochowskich dyskotek. Zamknięto także Miejskie Centrum Informacji Turystycznej. Obowiązuje także zakaz odwiedzin w Miejskim Szpitalu Zespolonym oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Zmianą nie uległ rozkład jazdy MPK w Częstochowie, co pozwoli na zmniejszenie się skupisk ludzkich w autobusach i tramwajach.

ABK