Jurajski Festiwal Sztuki i Wina w Olsztynie

Druga edycja Jurajskiego Festiwalu Sztuki i Wina w Olsztynie, okazała się ekskluzywnym połączeniem dobrej muzyki i sztuki oraz win, serów i przeróżnych wyrobów regionalnych zaproponowanych przez kilkudziesięciu wystawców. Całość uświetniły koncerty m.in Gangu Marcela i Pawła Łowickiego Band.
Dwudniowe wydarzenie przy udziale szerokiej publiczności odbyło się na rynku w Olsztynie 22 i 23 lipca 2017 r. Uczestnicy próbowali, porównywali i kupowali przeróżne gatunki win polskich i zagranicznych. Do tego każdy mógł liczyć na życzliwe, fachowe porady związane z zakładaniem i pielęgnacją winnicy oraz wytwarzaniem własnego wina.
Festiwal oficjalne otworzyli i zamknęli przedstawiciele organizatorów: Tomasz Kucharski, Wójt Gminy Olsztyn i Małgorzata Majer, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.
Całość muzycznie otworzyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Olsztyn pod batutą Tomasza Hadriana. Tuż po niej wystąpili artyści i zespoły biorące udział w I Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Własnej „Jurajskie Debiuty”. Zwycięzcami zostali kolejno: Zespół Daboja z Blachowni, Kinga Suchora z Rzeszowa i Barbara Błaszczyk z Otwocka. Wyróżnienia trafiły do: zespołów Pasibrzuchy z Przymiłowic oraz YellowPot z Częstochowy. Uczestników przeglądu oceniało profesjonalne Jury  w składzie: Jarosław Wasik, Zuzanna Dobrucka-Mendyk oraz Magdalena Turowska, a jego inicjatorem i koordynatorem był Paweł Łowicki.
Wieczorem w sobotę po koncertach odbyła się plenerowa projekcja filmu „2 młode wina” w reżyserii Vlada Lanne.
W niedzielę wielu miłośników wina wzięło udział w warsztatach z degustacjami. Wykłady prowadzili specjaliści w zakresie win. Sommelierzy przekazali bogatą wiedzę dotyczącą sposobu podawania wina, łączenia z potrawami i czekoladą, smaku, koloru, zapachu. Dietetyk i doradca żywieniowy – Aneta Mazurek zaprezentowała dobre strony racjonalnego spożywania wina.
Wydarzenie zorganizowała Gmina Olsztyn i Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Nad imprezą patronat medialny objęło m.in. Radio Fiat i Czestochowskie24.pl.

Źródło: UG Olsztyn