Już dziś projekcja filmu „Warszawska pielgrzymka do Częstochowy 1961 rok”!

„Warszawska pielgrzymka do Częstochowy 1961 rok” to film zrealizowany przez studio filmowe Kas Film z archiwalnych materiałów filmowych. Projekcja będzie miała miejsce dziś 13 sierpnia o godz. 17:30 w TV Trwam.

Producentem filmu jest częstochowianin Krzysztof Kasprzak:

Kupiłem materiał filmowy z warszawskiej pielgrzymki z 1961 roku nagrany przez jakiegoś francuskiego operatora. Był to półgodzinny film bez dźwięku, bez muzyki i bez lektora. Wspólnie z ojcem Melchiorem Królikiem z Jasnej Góry postanowiliśmy zrobić to tak, by dało się film oglądać. Ojciec był na tej pielgrzymce, więc wszystko pamiętał.

W filmie dokumentalnym „Warszawska Pielgrzymka do Częstochowy -1961 rok”, będzie można zobaczyć jak pielgrzymowano na Jasną Górę w początkach lat 60, co, jak podkreśla Krzysztof Kasprzak jest ewenementem.

Przypomnę, bo pewnie nie wszyscy wiedzą, że w latach 60-tych telewizja polska nie kręciła takich rzeczy, dlatego też film jest oryginalny pod tym względem. Operator filmowy jechał z tą pielgrzymką od Warszawy, aż do Częstochowy i nagrywał wszystkie te miejsca, gdzie pielgrzymka szła i zatrzymywała się. Widać więc bardzo ciekawe rzeczy – drewniane chałupy kryte strzechą, przygotowanie posiłków na ogniskach itp. Na dzień dzisiejszy pielgrzymki oczywiście wyglądają inaczej, więc myślę, że ci, którzy chodzą dzisiaj, po obejrzeniu tego filmu będą bardzo zdziwieni – dodaje producent.

Czas trwania filmu to 30 minut. Nie przegapcie!

KF

foto źródło: materiały prasowe