Już dzisiaj wirtualny wernisaż w Muzeum Częstochowskim

Decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w związku z epidemią koronawirusa, zamknięte dla zwiedzających zostały wszystkie placówki kultury w kraju. Dotyczy to również Muzeum Częstochowskiego, które postanowiło jednak wyjść naprzeciw oczekiwaniom miłośników sztuki i zaproponowało im poznawanie muzeum i jego zbiorów w nieco odmienny, ale dostępny dla każdego sposób – zwiedzanie wirtualne. O propozycji, zapraszając jednocześnie na premierowe wydanie wirtualnego wernisażu, mówi p.o. dyrektora muzeum, Katarzyna Ozimek:
– Próbujemy sprostać sytuacji, która nas wszystkich zaskoczyła. Naszą propozycją na dzisiejszy wieczór jest wirtualny wernisaż. Wystawa pierwotnie miała zostać otwarta 13 marca. Jest to w dużym stopniu takie pionierskie działanie. Jest to wystawa prac graficznych, międzynarodowa. Są to prace zarówno pracowników naukowych UJD, ale także ASP w Krakowie i w Katowicach czy Uniwersytetu W Ostrawie. Prezentujemy ponad 80 prac.Będzie je można od dziś, po wernisażu, oglądać wirtualnie. Link pojawi się na naszej stronie facebookowej.
Jak powiedziała Katarzyna Ozimek, już wkrótce dostępne dla zwiedzających muzeum wirtualnie będą również inne ekspozycje:
– Będziemy się starać. Część zbiorów już udostępniamy, ale będziemy chcieli tę ofertę powiększać. Można już np. wirtualnie zwiedzać Rezerwat Archeologiczny.
Muzeum Częstochowskie zachęca do zwiedzania. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej muzeum oraz na profilu fecebookowym instytucji.

ZD