Już w piątek rozstrzygnięcie konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”

Na najbliższy piątek, 15 marca zaplanowano galę finałową X Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu” organizowanego przez europoseł Jadwigę Wiśniewską. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12:00 w Sali Koncertowej im. Jerzego Haralda w siedzibie Polskiego Radia Katowice.

Konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu” zajmuje stałe miejsce w kalendarzu wydarzeń historycznych województwa śląskiego i stanowi źródło inspiracji do poszukiwania i odkrywania prawdy o bestialskim mordzie dokonanym na polskich żołnierzach w 1940 r.

W tym roku do sekretariatu konkursu wpłynęły 259 prac z całego woj. śląskiego, zaś w ciągu wszystkich edycji do Konkursu zgłoszono 2385 prace. Wśród tegorocznych finalistów znaleźli się m.in. uczniowie z m.in. Katowic, Sosnowca, Częstochowy, Bielska-Białej, Dąbrowy Górniczej, Knurowa, Lublińca, a także z Kamyka, Kroczyc i Kamienicy Polskiej.

Uczestnicy wielokrotnie podkreślali, że dzięki udziałowi w Konkursie dostrzegli bezmiar okrucieństwa, które miało miejsce na ziemi katyńskiej. Ten wyjątkowy projekt edukacyjny wyszedł poza ramy typowego konkursu literackiego, dając młodym ludziom możliwość spotkań z żywymi świadkami historii, wymiany doświadczeń, a także szansę na debiut literacki, bowiem najlepsze prace zostają rokrocznie wydane w pamiątkowej publikacji.

źródło: BP Jadwigi Wiśniewskiej