Katolickie LO rozpoczęło wakacje

Fot. Radio Fiat

W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie rok szkolny 2019/2020 zakończono Mszą św., której przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Zakończony rok szkolny z pewnością zapisze się w historii jako jeden z najbardziej nietypowych. W marcu Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wszystkie placówki oświaty, do odwołania, mają zostać zamknięte. Nauka prowadzona była jedynie w wersji online. To jednak nie przeszkodziło uczniom w zdobyciu odpowiedniej wiedzy. Jak mówi Grzegorz Nawrocki, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie, tegoroczne wyniki w nauce są zadowalające.

– Napawają optymizmem. Poprzednie lata pokazywały bardzo wysokie wyniki w nauce. W ostatnich latach mieściliśmy się nawet w pierwszej 30. szkół województwa śląskiego, z wynikami matury, na 580 szkół, w których egzamin jest przeprowadzany. Mam nadzieję, że w tym roku nasi uczniowie równie dobrze wypadną. Na pewno będzie dobrze. Część młodzieży uzyskała indeks uczelni wyższej jeszcze przed maturą. Mamy też dwóch kandydatów do stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Po kilku tygodniach przerwy uczniowie liceum katolickiego mogli się ponownie spotkać podczas zakończenia roku – tradycyjnie, rozpoczętego Mszą św. Jak mówi bp Andrzej Przybylski, każda wizyta wśród młodzieży sprawia radość, a tegoroczne zakończenie szkoły jest szczególne.

– Widać jak bardzo młodym potrzeba kontaktu, jak cieszą się z ponownego spotkania. Chcę im dzisiaj powiedzieć, jak bardzo Bóg chce ich szczęścia i zdrowia. Oni jednak też muszą tego chcieć. Poznanie Boga jest możliwe poprzez kontakt nasz z Nim. Ten kontakt oczyszcza i daje dar nowego życia.

Po Mszy św. uczniowie otrzymali świadectwa. Jak mówią, powrót do szkoły po tak długim czasie był bardzo miłym przeżyciem.

– Bardzo się cieszę, że mogłam tu wrócić. Możemy dzisiaj wszyscy razem pożegnać szkołę, na wspólnej Mszy św. Brakowało mi takich spotkań.

– Trudno było wysiedzieć w domu. W szkole zawsze jest kontakt z kolegami. Dobrze, że wszystko wraca do normy.

Ze względu na reżim sanitarny zakończenie roku szkolnego odbyło się bez dodatkowych uroczystości. Nie było akademii oraz przemówień. Od 1 września uczniowie powrócą jednak do szkół, o czym poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

ABK