„Kometa nad Doliną Muminków” na zakończenie sezonu

W niedzielę (24 czerwca) o godz. 17.00 odbędzie się zakończenie sezonu dla najmłodszych w częstochowskim Teatrze. Po zakończeniu spektaklu „Kometa nad Doliną Muminków” organizatorzy zapraszają na słodki poczęstunek.

KOMETA NAD DOLINĄ MUMINKÓW (Kometenkommer)

Tove Jansson, przekład – Teresa Chłapowska reżyseria- Igor Gorzkowski, kostiumy – Joanna Walisiak – Jankowska, scenografia – Honza Polivka, muzyka – Piotr Tabakiernik, asystent reżysera – Adam Hutyra

Tove Jansson (1914-2001) marzyła , by zostać latarnikiem, a została znaną na całym świecie pisarką, malarką, ilustratorką, rysowniczką komiksów. W latach 40. zaczęła pisać i publikować utwory w rozmaitych periodykach. Jesienią 1945 r. wyszła drukiem pierwsza część muminkowej sagi : „Małe trolle i duża powódź”. Po dwóch kolejnych powieściach : „Komecie nad Doliną muminków” (1946) i „W Dolinie Muminków” (1948) pisarka zyskała ogromną popularność, a jej bohaterowie na stałe zagościli w domach i sercach czytelników.

Życie w Dolinie Muminków jest szczęśliwe i spokojne. Bohaterowie spacerują po okolicy, nurkują w morzu, bawią się oraz zbierają perły. Sielankę zakłóca informacja o zbliżającej się w kierunku Ziemi wielkiej komecie. Tylko jak ona wygląda? Jaki ma kolor i kształt? Kiedy dotrze do Doliny? Jak będzie wyglądał przebieg zderzenia komety z naszą planetą? Pod wpływem Piżmowca, Muminek i Ryjek podejmują odważą decyzję: żegnają się z rodzicami i na tratwie wyruszają do Gór Samotnych. Chcą odnaleźć tajemnicze Obserwatorium oraz porozmawiać z Profesorem. Przecież on wszystko wie!

Ich wyprawa jest pełna niesamowitych przygód. Pełni entuzjazmu mali bohaterowie dzielnie pokonują przeszkody, aby w końcu dotrzeć do wyznaczonego celu. Po drodze poznają nowych przyjaciół: m.in. mieszkającego w namiocie kawosza Włóczykija, znawcę wodnych owadów Paszczaka oraz urocze rodzeństwo Migotków.

Jak zakończy się wędrówka małych przyjaciół? Czy bohaterowie zdołają uratować rodzinną Dolinę?

Obsada: Ryjek – Agata Ochota, Migotka – Marta Honzatko, Mamusia Muminka, Babcia – Małgorzata Marciniak, Kotek, Angustura, Drobinka – Agnieszka Łopacka, Włóczykij – Waldemar Cudzik, Migotek – Sebastian Banaszczyk, Tatuś Muminka, Profesor- Adam Hutyra, Muminek – Bartosz Kopeć, Paszczak/Piżmowiec – Michał Kula