Krajowa Wystawa Rolnicza i Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie – już w weekend!

W najbliższy weekend 31 sierpnia – 01 września w Częstochowie odbędą się kolejne już Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie, którym będzie towarzyszyć XXVIII Krajowa Wystawa Rolnicza oraz XX Europejskie Dni Kultury Ludowej.

Jest to ważne wydarzenie dla rolników oraz przedstawicieli władz, którzy przybywają w tych dniach do Częstochowy z całego kraju. Dzisiaj będzie można już poczuć atmosferę weekendowych wydarzeń, ponieważ od godziny 10.00 do 20.00 odbywają się na placu Biegańskiego Targi Sztuki Ludowej w ramach Dni Europejskiej Kultury Ludowej. O przygotowaniach opowiada Marek Dziubek, dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego:

Jeżeli chodzi o przygotowania to kończy się jedna wystawa i rozpoczynają się przygotowania do następnej. Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego jest odpowiedzialny za całość strony organizacyjnej. Wystawa tego typu jest największym przedsięwzięciem na terenie województwa śląskiego, natomiast w skali kraju jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu.

W sobotę 31 sierpnia o godzinie 9.00 przy Miejskiej Galerii Sztuki w III al. Najświętszej Maryi Panny nastąpi uroczyste otwarcie wystawy:

Otwarcia wystawy dokona w towarzystwie prezydenta miasta pan minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Później nastąpi zwiedzanie stoisk spółek podległych ministerstwu, m. in. będą prezentowały się stadniny koni, instytut związany z uprawą i hodowlą nasion oraz najważniejsze firmy państwowe. Następnie przechodzimy do nauki, czyli to jest ten program związany z postępem i nowoczesnością, którą promujemy na wsi. Idąc na Jasną Górę na konferencję po drodze będziemy zwiedzali stoiska i w towarzystwie zespołu i chóru z Mykanowa. Po drodze będziemy także widzieć stare ciągniki i maszyny, które były produkowane w Częstochowie i okolicach – dodaje Marek Dziubek.

W niedzielę 1 września o godzinie 11.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św., a o godzinie 15.00 będzie można podziwiać przejazd kolumny zabytkowych ciągników rolniczych po terenie wystawy.

AK