Liczymy ptaki!

W nadchodzący weekend 25-27 stycznia w całej Polsce zostanie przeprowadzona 15. edycja Zimowego Ptakoliczenia. To coroczna akcja, w czasie której każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park.

Jedną z form przeprowadzenia liczenia są bezpłatne wycieczki ornitologiczne z przewodnikiem. W Częstochowie odbędzie się ona w sobotę 26 stycznia.

Wycieczka w ramach Zimowego Ptakoliczenia odbędzie się wzdłuż rzeki Warty w kierunku dzielnicy Wyczerpy. Będzie to spacer, który potrwa około 3 godzin, w zależności od tego jak bardzo będą wytrzymali uczestnicy. Spotykamy się o godzinie 8 rano na Starym Rynku 202 w Częstochowie. Wycieczkę poprowadzi lider częstochowskiej grupy OTOP, Marcin Borowik – mówi rzecznik prasowy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Monika Klimowicz.

A po co w ogóle ptaki liczyć?

Chcemy te ptaki policzyć, m.in. po to, by sprawdzić jak one się miewają w Polsce, czy jest ich więcej niż kilka lat temu. Dzięki temu wiemy w jaki sposób im pomagać. Wycieczki prowadzone są najczęściej przez wolontariuszy, związanych z OTOP. Opowiadają oni o spotkanych ptakach, zapoznają z gatunkami, podpowiadają po czym można odróżnić, chociażby jeden gatunek sikory od drugiego. Mówią także o ptasich migracjach i mądrym dokarmianiu ptaków oraz o tym, co możemy robić, by w naszym otoczeniu żyło im się jak najlepiej – dodaje Monika Klimowicz.

Z warunkami udziału w Ptakoliczeniu (opis trasy, stopień jej trudności, wyposażenie do zabrania ze sobą, potwierdzenie obecności u przewodnika) można zapoznać się na stronie organizatora.

KF