W środę (9 sierpnia) o godz. 18.00 w Ratuszu odbędzie się prelekcja pt. Mączyńscy – częstochowska „dynastia” artystów-malarzy. Wstęp wolny. Wykład przybliży życie i twórczość częstochowskich malarzy z rodu Mączyńskich. Dokonania malarskie Franciszka, Mateusza i Józefa Mączyńskich zaprezentowane zostaną w szerokim kontekście przemian i ewolucji środowiska artystycznego Częstochowy w okresie od ok. 1850 do pierwszych dziesięcioleci XX stulecia. Szczególnie ważne wydaje się zagadnienie profesjonalizacji sztuki, przejścia od wytwórczości warsztatowej, cechowej, do nowocześniejszych form aktywności.
Dorobek twórczy malarzy jest znacznie rozproszony. Dotychczas nie doczekał się szczegółowego opracowania i wnikliwej analizy. Franciszek Mączyński (1818-1884) był malarzem cechowym. Prowadził w Częstochowie warsztat, uczył malarstwa m.in. Sylwestra Policińskiego, Józefa Galickiego. Wykonywał głównie obrazy religijne, przeznaczone do kościołów i kaplic („Św. Elżbieta”, „Św. Mateusz”). Mateusz (1840-1913), syn Franciszka, był malarzem, mistrzem cechu. W latach 1855-1860 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Po powrocie do rodzinnej Częstochowy uprawiał malarstwo religijne, kontynuując działalność ojca. Wykonywał ponadto prace o tematyce pejzażowej, portrety, przedstawienia wnętrz. Józef Mączyński (1871-1957) kształcił się w warszawskiej Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona oraz w Paryżu w Academie Julian. Od ok. 1902 mieszkał w Warszawie, gdzie prowadził własną pracownię i uczestniczył w działaniach wystawienniczych. Powrócił do Częstochowy w 1913 r. Uprawiał malarstwo akwarelowe i olejne, rysunek. Interesował go portret, ujęcia rodzajowe i krajobrazowe.
Muzeum Częstochowskie przechowuje w swojej kolekcji bogaty, liczący ponad 100 pozycji zbiór prac Franciszka, Mateusza i Józefa Mączyńskich. Wybrane, najciekawsze dzieła zostaną zaprezentowane podczas wykładu (m.in. obraz Franciszka z 1850 r., Mateusza – obraz „Kościół w Olsztynie” i rysunki, Józefa – szkicowniki, wczesne prace wykonywane w trakcie studiów oraz obrazy z podróży zagranicznych, m.in. „Paryż w nocy”, „Wnętrze kościoła”). Będzie to okazja, by zobaczyć oryginalne dzieła, które nigdy wcześniej nie były wystawiane. Wykład uzupełni pokaz multimedialny prezentujący m.in. archiwalne dokumenty związane z rodziną Mączyńskich, świadectwa, zdjęcia ze Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie oraz nieznane obrazy ze zbiorów prywatnych.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content