Malarstwo, grafika, rysunek i muzyka w jednym – wernisaż w Filharmonii

Malarstwo inspiruje się muzyką, a muzyka – obrazami. Doskonały dowód na współistnienie sztuk plastycznej i muzycznej to wernisaż wystawy malarstwa, grafiki i rysunku pt. „ DŹWIĘK – IMPRESJE w SZTUCE”, który odbędzie się 7 września w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. To wystawa podwójna: swoje prace zaprezentują Aleksandra Kowalska i Barbara Anna Wierzbicka. Miłośników sztuki czeka również podwójna uczta, a rąbka tajemnicy uchylają same artystki:
– Zapraszamy również na koncerty, które odbędą się po obejrzeniu wystawy. Ola Kowalska wystąpi z zespołem Impast i ja również pozwolę sobie zaśpiewać kilka piosenek. Będzie to jakby dwa w jednym: plastyka plus muzyka – mówi Barbara Anna Wierzbicka. – Wystąpię w towarzystwie dwóch muzyków: pianisty i gitarzysty. Część piosenek jest tylko i wyłącznie mojego autorstwa, są dwie piosenki, które mają słowa zaczerpnięte z „Antologii wierszy poetów częstochowskich”.
Aleksandra Kowalska wystąpi z zespołem Impast:
– Wykonamy swoje autorskie utwory. Mamy nadzieję, że gościnnie wystąpią z nami doskonali dwaj gitarzyści: Marcin Myga – gitara basowa akustyczna i Bartosz Sadlej – gitara elektryczna. Ostatni utwór, do którego chcemy zaprosić zaprzyjaźnionych z nami gitarzystów, będzie zwiastunem nowego repertuaru. Na samym wernisażu wykonamy kilka utworów, które już podczas naszych koncertów graliśmy. Są one dość mocno związane z malarstwem, rysunkiem, więc na okazję dwóch wernisaży będą dobrym dopowiedzeniem.
Wzajemne przenikanie się i uzupełnianie różnych dziedzin sztuki to zjawisko bliskie artystkom:
– W przypadku mojej twórczości dźwięk, kolor, kreska, słowo są nierozerwalne – mówi Aleksandra Kowalska – i ja w tym, co kocham, w tej pasji do sztuki nie potrafię rozdzielić i często słowo jest inspiracją do obrazu, do koloru, a bywa, że i odwrotnie. Myslę, że nasza muzyka na zakończenie oglądania obrazów będzie z pewnością takim dopowiedzeniem…
– … podkreśleniem tego, co chciałyśmy wyrazić w sztuce – dodaje Barbara Anna Wierzbicka.
Wernisaż rozpocznie się o godz. 18:00. Wstęp na wydarzenie wolny.

AD