Modlitwa stacyjna w kościele św. Jana Sarkandra

 

W okresie Wielkiego Postu częstochowianie pielgrzymują po kościołach stacyjnych miasta. Są one inicjatywą abp. Wacława Depo, który na ten czas ustanowił wybrane częstochowskie kościoły, kolejnymi „stacjami” Wielkiego Postu.

Inicjatywa nawiązuje do tradycji Kościoła rzymskiego. Kościołem stacyjnym 22 marca był kościół św. Jana Sarkandra. Mówi proboszcz parafii ks. Błażej Borówka:

Modlimy się, ofiarujemy Drogę Krzyżową, nabożeństwo połączone z adoracją w intencji nowych powołań kapłańskich. Klęcząc przed Panem, chcemy przeprosić za wszystkie grzechy, niewierności, za wszystkie okoliczności, które być może przyczyniły się do tego, że niejednokrotnie powołania zostały zgaszone. Zgaszone zarówno przez nas duchownych, jak i przez rodziny i osoby świeckie. A potem prośmy, aby Pan Bóg na nowo te powołania wzbudzał – podkreśla ks. Błażej Borówka.

Mszy św. przewodniczył ks. Marian Szymonik, który w homilii przybliżył znaczenie posługi kapłańskiej, niejednokrotnie powołując się na słowa i nauczania św. proboszcza z Ars, czyli Jana Maria Vianney:

Chrystus przyszedł na ziemię, zgromadził wokół siebie uczniów, na ich fundamencie zbudował Kościół, poprzez biskupów, kapłanów i diakonów. Uczynił z Kościoła sakrament zbawienia. Św. proboszcz mówi, że nie ma żadnego dobra, które otrzymujemy przez Pana Boga, którego byśmy nie otrzymali przez kapłanów. Bo Pan Bóg daje powołania, tylko trzeba je odczytać, wychować i zrozumieć – mówi ks. Marian Szymonik.

Kolejną „stacją” na 23 marca jest kościół Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Lista kościołów stacyjnych jest dostępna na stronie internetowej archiczest.pl.

AK