Fot. Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej

Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej im. Biskupa Teodora Kubiny zaprasza do zwiedzania swoich zbiorów. W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Świętej Barbary 4 zobaczyć można unikatowe pamiątki sakralne sprzed kilkuset lat, związane m.in. z działalnością ludową polskich oraz zagranicznych parafii.

Ks. Teodor Kubina był pierwszym biskupem diecezji częstochowskiej, która powstała w 1925 roku. Duchowny do dziś uważany jest za mecenasa sztuki. Kolekcjonował dzieła sakralne z myślą przekazania ich do muzeum, mając nadzieję na jego powstanie. Po jego śmierci zgromadzone przedmioty przenoszono w różne miejsca. Część została w kurii, a inne w kościele św. Barbary. Do idei powstania muzeum wrócił bp Stefan Bareła, jednak sale muzealne udostępniono zwiedzającym dopiero 20 kwietnia 1998 roku. Poświęcenia i otwarcia obiektu dokonał abp Stanisław Nowak. Jak tłumaczy ks. Bogdan Blajer, kustosz Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej, prezentowane eksponaty to prawdziwe dzieła sztuki, które warto zobaczyć.

– Przede wszystkim nasze muzeum prezentuje sztukę sakralną, a więc kościelną. Koncentrujemy się na działalności naszych kościołów, pobożności ludowej w parafiach. To, co się łączy z ową pobożnością to wytwory sztuki na różnych poziomach. Nie wszystkie eksponaty znajdujące się w muzeum są wykonane przez profesjonalnych artystów. Wszystkie nasze zbiory są godne uwagi, ponieważ reprezentują sztukę sakralną. Wiarę przeżywamy duchowo, ale zmysły potrzebują też punktów zaczepienia, aby skoncentrować naszą uwagę. Wejście do muzeum wymaga więc szczególnego nastawienia duchowego. Oglądając piękno eksponatów, jesteśmy zaproszeni do doświadczenia świętości.

Zgromadzone eksponaty pochodzą z terenów diecezji całego kraju, a także zagranicy. Łącznie mieszczą się w siedmiu salach. To rzeźby, obrazy, manuskrypty i starodruki, hafty i paramenty liturgiczne, relikwiarze świętych oraz pamiątki religijne. Część z nich służyła do liturgii lub ubogacała wnętrza kościołów. Powstały w różnych epokach i mają po kilkaset lat. Zobaczyć można m.in. rzeźbę Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1430 roku czy Chrystusa Zmartwychwstałego z 1680 roku. Zbiory muzeum zawierają również wizerunki aniołów i świętych z XV wieku oraz lat późniejszych.

– Wytwory sztuki sakralnej wiele nam mówią o naszej przeszłości. Jeżeli chcemy dziś wracać do naszej tożsamości narodowej, powinniśmy patrzeć również na takie obrazy. Obrazy świeckie istnieją dopiero od renesansu, kiedy pojawiały się hasła wolnościowe, a człowiek stawiany był na pierwszym miejscu. W średniowieczu była tylko sztuka religijna. Te wytwory sztuki są bardzo cenne. Wiele mówią o przeżyciach oraz mentalności duchowej ludzi z tamtego okresu. Kultury nie tworzymy nagle z nieznanych wzorów. Kultura powinna wynikać z tego, co zostało osiągnięte przez lata.

Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą, publicystyczną oraz dydaktyczną. Otwarte jest dla zwiedzających we wtorki, czwartki i soboty w godz. 9-13. Więcej informacji na stronie muzeakosc.czest.pl.

ABK

Skip to content