Nie ostatnia wystawa Tomasza Gawlikowskiego

tomasz gawlikowski maly format

7 sierpnia upłynie trzecia rocznica śmierci Tomasza Stanisława Gawlikowskiego, częstochowskiego malarza, a zarazem społecznika. W Ośrodku Promocji Kultury odbędzie się w najbliższy czwartek o godz. 18 wernisaż pośmiertnej wystawy jego prac oraz pamiątek po twórcy.

Tomasz Gawlikowski urodził się w 1952 r. w Częstochowie. Był synem żołnierza Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnika I wojny polsko-bolszewickiej, kapitana Wojska Polskiego. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, uzupełniał wykształcenie w WSP w Opolu. Był zdolnym malarzem i rysownikiem, specjalizował się w portrecie. Pracował przy konserwacji dzieł sztuki, m.in. w częstochowskich i podczęstochowskich kościołach. W roku swojej śmierci, w 2011, kończył konserwować rzeźbę w Dolinie Miłosierdzia.

Malarz chętnie przekazywał swoje prace na aukcje, z których dochód przeznaczano na cele charytatywne. Przygotowywał młodych ludzi do egzaminów na studia z zakresu historii sztuki, a jednocześnie doświadczał sztuki osobiście, oglądając obrazy, rzeźby, gmachy w Polsce oraz za granicą.

Twórca zajmował się także przygotowywaniem wystaw towarzyszących seminariom filmowym w Dyskusyjnym Klubie Filmowym. Włączył się w działanie NSZZ przez tworzeniem plakatów, urządzanie wystaw czy aukcji. Był jednym z inicjatorów Komitetu Odbudowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie. Tomasz Gawlikowski nigdy nie założył rodziny. Spoczął na cmentarzu św. Rocha.

Wystawę pośmiertną organizują przyjaciele malarza – Jacek Tomczyk i Adam Maruszczyk wspólnie z siostrą twórcy, Anną. To organizatorzy zebrali prace na czwartkową ekspozycję. Wstęp jest wolny.

Skip to content