Dzisiaj 12 lutego, o godz. 18.00 w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie zostanie odprawiona Msza św. z okazji 68. rocznicy śmierci bp. Teodora Kubiny, pierwszego biskupa częstochowskiego i 35. rocznicy śmierci bp. Stefana Bareły, trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej.

Te dwie wybitne postaci Kościoła częstochowskiego przybliża kierownik Referatu ds. Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej i dziennikarz katolickiego tygodnika „Niedziela”, ks. Mariusz Frukacz:

Biskup Kubina to pierwszy biskup częstochowski, założyciel “Niedzieli”, ale też niesamowity społecznik. Myślę, że wciąż do odkrycia jest jego teologia, czy też nauka społeczna. Był to człowiek, który dał podwaliny “Akcji Katolickiej”, człowiek niezwykłej odwagi – kongresy eucharystyczne, które zwoływał w diecezji częstochowskiej miały niezwykłe tematy, jak chociażby “Chrystus Robotnik”. W swoim nauczaniu, zgodnie z biskupim zawołaniem „Misereor super turbam” (“Żal mi ludu”) wiele miejsca poświęcał sprawom społecznym.

Trzeci biskup ordynariusz diecezji częstochowskiej Stefan Bareła jako motto swoje biskupiej posługi obrał słowa: „Veritati et Caritati” (Prawdzie i Miłości). W latach 1964-84 był ordynariuszem diecezji częstochowskiej.

Urodził się 24 czerwca 1916 r. w miejscowości Zapolice, w ziemi radomszczańskiej. Był ważną postacią dlatego, że jego czasy pasterzowania w diecezji częstochowskiej przypadły na dość ciekawe i trudne lata. Brał udział w trzech sesjach II Soboru Watykańskiego. Powołał do istnienia Diecezjalne Studium Dokumentów Soborowych (dziś Instytut Teologiczny w Częstochowie). Zwołał też II Synod Diecezji Częstochowskiej pod hasłem „Chrystus Światłem – Maryja Wzorem”. Biskup posługiwał w czasie stanu wojennego, to był czas walki choćby o Duszpasterstwo Akademickie, czy tygodnik katolicki “Niedziela”. Biskup doprowadził do tego, że duszpasterstwo zostało ocalone –mówi ks. Mariusz Frukacz.

Biskup Bareła należał do grona najbliższych współpracowników ówczesnego kardynała Karola Wojtyły:

Jak wyszła książka Ojca Świętego „Wstańcie, chodźmy!”, byłem wtedy w Rzymie i ku mojej ogromnej radości Jan Paweł II we wspomnieniach przywołał tylko dwóch biskupów z Polski, m. in. biskupa Barełę. Zresztą kardynał Stefan Wyszyński również widział w biskupie swojego bliskiego współpracownika – dodaje ks. Mariusz Frukacz.

Transmisja dzisiejszej Eucharystii na antenie Radia Fiat.

KF

foto źródło: archiczest.pl

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content