Oddając krew, każdy z nas może ocalić ludzkie życie. Krwiodawstwo jest całkowicie bezpieczne, a do pobrań wykorzystuje się sprzęt jednorazowego użytku.

Krwi nie da się wyprodukować, ani zastąpić lekami. To niezastąpiony dar życia. Czasem bez transfuzji szanse na wyzdrowienie chorego są znikome. Krwiodawcy zachęcają więc do włączenia się w akcje pobrań. O warunkach umożliwiających oddanie krwi mówi Barbara Ociepa, kierownik terenowego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

– Krew mogą oddawać osoby dorosłe, czyli takie, które ukończyły 18 rok życia. Minimalne wymagania to: waga 50 kilogramów i dokument tożsamości, który musimy ze sobą zabrać. Dzień wcześniej oraz w dniu oddania krwi, dobrze jest wypić dużo płynów, najlepiej wody mineralnej. Należy zjeść też lekki i niskotłuszczowy posiłek. To bardzo ważne, ponieważ w przypadku posiłków wysoko kalorycznych, możemy zdyskwalifikować krew do oddania. Jeszcze jednym z wątków podstawowych jest taki, że mogą oddawać krew osoby zdrowe, czyli osoby nieprzyjmujące żadnych leków.

Należy pamiętać, że przed pobraniem trzeba ograniczyć palenie papierosów. Nie wolno pić alkoholu i zażywać substancji psychoaktywnych. W Częstochowie krew można oddać m.in. w budynku MSWiA przy ul. Mikołaja Kopernika 38. To wcale nie boli – mówi osoba, która oddaje krew od kilku lat.

– Mam grupę krwi ORh- i wiem, że jest ona bardzo potrzebna. Taki mały gest może być po prostu ratunkiem. Oddawanie krwi to dość krótka chwila. Jest nawet przyjemnie i można się zrelaksować.

Oddanie krwi to nie tylko satysfakcja z pomocy drugiemu człowiekowi, a krwiodawcy mogą korzystać z różnych udogodnień.

– Korzyści dotyczą krwiodawców zasłużonych. W przypadku mężczyzn to 6 litrów, a wśród kobiet 5 litrów krwi. Po oddaniu takiej ilości stajemy się zasłużonym honorowym dawcą. Zgodnie z wytycznymi NFZ możemy też korzystać z krótszych kolejek do lekarzy, ulg związanych z lekami. Możemy liczyć także na krótszy okres oczekiwania na pewne badania diagnostyczne np. tomograf czy rezonans.

Jak podaje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – jednostka krwi ratuje życie aż trzech osób. Oddając krew cztery lub sześć razy do roku, można uratować nawet 24 osoby.

ABK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content